W dzisiejszych czasach kursy online stały się bardzo popularne i są jednym z najlepszych sposobów na zdobywanie wiedzy w komfortowym miejscu i czasie. Aby nagrywać i publikować kursy online, potrzebujesz jednak odpowiednich narzędzi zarówno do samego nagrania kursu, jak i do jego obsługi.

Spokojnie, nie musisz od razu wydawać fortuny. W tym artykule omówię narzędzia, których będziesz potrzebował, aby nagrać swój pierwszy kurs online. A dokładnie pokażę Ci te narzędzia, których ja używałem przy nagrywaniu mojego pierwszego kursu. Podsumowanie wszystkich narzędzi wymienionych we wpisie znajdziesz na końcu artykułu. Niektóre linki do produktów są linkami afiliacyjnymi, a więc jeśli zakupisz produkt poprzez taki link, ja otrzymam prowizję od zakupu.

Zakładam, że masz już komputer, nieważne czy stacjonarny, czy laptop, ale będzie od niezbędny do tworzenia kursu.

Telefon

Telefon w zupełności wystarczy, żeby nagrywać obraz w dobrej jakości. Ja używałem iPhone 13 Pro i to jest telefon, który zapewnia doskonałą jakość obrazu. Jego możliwości, jeśli chodzi o nagrywanie video i robienie zdjęć są niesamowite.

Natomiast z pewnością do nagrywania obrazu wystarczy każdy model smartfona, które są dzisiaj na rynku. Więc jeśli masz telefon, no powiedzmy nie starszy niż siedmioletni, to nie kupuj nowego. Zakup iPhona to jednak spory wydatek i jeśli miałbyś go kupować tylko na potrzeby nagrywania kursu, to zdecydowanie odradzam.

Są kursy, w których prowadzący w ogóle się nie pokazuje a wszystkie lekcje to nagrywanie ekranu. Dlatego w zależności od tego, jaki kurs tworzysz, być może telefon w ogóle nie będzie Ci potrzebny.

Mikrofon

W przypadku mikrofonu sprawa wygląda już inaczej. Tutaj MUSISZ zainwestować w sprzęt dobrej jakości. Jakość dźwięku ma olbrzymie znaczenie, dlatego dobry mikrofon jest ważny.

Na szczęście jednak ceny mikrofonów nie są aż tak wysokie. Ja używam mikrofonu AUDIO-TECHNICA AT2020USB+. Kupiłem go za 540 zł. W tej chwili kosztują już trochę więcej.

Mam też mikrofon krawatowy BOYA BY-M1 za 49 zł. Nie używałem go do tworzenia kursu, bardziej może się przydać do nagrywanie rolek na Instagram i na TikToka.

Dokupiłem jeszcze gąbkę do osłony mikrofonu za 40 zł.

Statyw na telefon

Jeśli będziesz używał telefonu, będzie Ci potrzebny statyw. Taki Selfie stick ze statywem może Ci się przydać nie tylko do kursu, ale również w terenie do robienia zdjęć. Nie będziesz już musiał się prosić obcych ludzi. To wydatek ok. 60-70 zł. Ja zapłaciłem 59 zł.

SOFTBOX czyli lampy fotograficzne (opcjonalnie)

W Softboxa warto zainwestować, jeśli planujesz nagrywanie kursów, ale jeśli nagrywasz głównie ekran, nie będzie Ci potrzebny.

Tak wygląda moje „studio”. Pułki z książkami jako tło i dwa Softboxy

Jeśli jednak będziesz nagrywał nie tylko ekran – a warto się pokazać przynajmniej w pierwszej lekcji – to jest to przydatny sprzęt, bo nie musisz się martwić, że za oknem kiepska pogoda i w pokoju nie ma odpowiedniego światła. Możesz nagrywać wieczorami, nie martwiąc się o dobre oświetlenie. Jest to wydatek ok. 200-300 zł.

Nagrywanie ekranu

Do nagrywania ekranu wystarczy darmowe narzędzie OBS Studio. Ja używałem właśnie tego programu i sprawdził się bardzo dobrze. Można w nim ustawić skróty klawiaturowe, np. pauzę i stop i to zalecam Ci zrobić. Dzięki pauzie będziesz miał mniej cięć albo nawet wcale, i dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o montaż.

Opcjonalnie do nagrywania ekranu możesz używać skrótów klawiaturowych – na Windowsie jest to Win + G. Po wciśnięciu takiej kombinacji klawiszy pojawi Ci się kilka okienek i możesz nagrywać.

Nagrywanie Audio

Jeśli nagrywasz tylko ekran, wtedy masz mikrofon podłączony do komputera i dodany do OBS Studio i nie potrzebujesz już żadnego dodatkowego programu.

Natomiast, gdy nagrywasz siebie telefonem, wtedy będziesz musiał pliki video z telefonu połączyć w jedną całość z plikami audio. Do tego będziesz potrzebował darmowego narzędzia GarageBand na Macu. Na Windowsa jest również darmowe narzędzie – Audacity.

Montaż video

Do montażu też nie szukaj żadnych płatnych narzędzi, bo w zupełności wystarczą Ci darmowe.

Pierwsze, którego ja używałem to iMovie na Macu. Drugie to DaVinci Resolve, o którym dowiedziałem się już po nagraniu kursu. Przy następnych kursach będę używał właśnie tego, dlatego, że wolę pracować na Windowsie niż na Macu.

I to tak naprawdę wszystko, jeśli chodzi o narzędzia do nagrywania kursu. Jak więc widzisz, nie ma tego wcale tak dużo. Ile musisz wydać? Podsumujmy.

Zakładając, że komputer i telefon już masz, musisz zakupić:

Mikrofon – od 300 do 700 zł

Statyw na telefon – 70 zł.

Softbox (opcjonalnie) – 200-300 zł.

Przy najtańszych opcjach wyszłoby niecałe 600 zł, bez Softboxa nawet mniej.

Niewiele, ale to niestety jeszcze nie koniec wydatków. Bo nagrałeś kurs i co dalej?

Teraz trzeba go gdzieś umieścić i zająć się jego obsługą i sprzedażą. Przejdźmy zatem do narzędzi, których będziesz potrzebował do obsługi kursu.

Narzędzia potrzebne do obsługi kursu

Platforma

To co będziesz potrzebował przede wszystkim to platforma, na której umieścisz swój kurs.

Jeśli nie chcesz od razu decydować się na płatne rozwiązanie, to darmową opcją jest utworzenie prywatnej grupy na Facebooku i zamieszczanie tam filmów dla swoich kursantów.

Drugim darmowym rozwiązaniem jest wysyłanie materiałów po prostu e-mailem. Wiem, że dzisiaj to wydaje się dosyć archaiczne rozwiązanie, czasy w których kursy e-mailowe były popularne już minęły. Jednak na początek w sytuacji, kiedy chcesz przetestować sprzedaż, może to być dobre rozwiązanie.

Innym darmowym rozwiązaniem jest zainstalowanie wtyczki do WordPressa, które doda do Twojej strony platformę E-Learningową. Jeśli prowadzisz bloga i masz już swoją stronę, to możesz skorzystać z takiego rozwiązania. Bardzo dobrą wtyczką, która ma sporo możliwości w wersji bezpłatnej, jest Tutor LMS. Na YouTube znajdziesz darmowe poradniki, jak zainstalować i skonfigurować taką wtyczkę.

Ja natomiast skorzystałem z platformy abonamentowej. Początkowo zastanawiałem się nad Publigo (dawniej WP Idea), którą można również zakupić w wersji box, czyli będzie to jednorazowy wydatek. Ostatecznie jednak zdecydowałem się na Web To Learn.

Web To Learn jest tylko w wersji abonamentowej, a wybrałem ten system dlatego, że jest to w tej chwili najbardziej rozbudowane narzędzie typu SaaS, czyli takie, które posiada bardzo wiele funkcji i integracji łatwych do skonfigurowania. W cenie abonamentu masz hosting platformy, masz również hosting video, a więc nie musisz wykupywać dodatkowo abonamentu na vimeo, masz oczywiście również wsparcie i aktualizacje.

System do mailingu

Musisz posiadać system do mailingu. Systemów mailingowych jest bardzo dużo i trzeba się na jakiś zdecydować. Ja rozważałem MailChimp, z którego korzystam w innym moim serwisie, MailerLite oraz GetResponse.

Ostatecznie zdecydowałem się na GetResponse, gdyż dla mnie jest on najłatwiejszy w obsłudze i dostarczalność wiadomości jest lepsza niż w MailChimpie. Jeśli nie znasz dobrze angielskiego, to GetResponse będzie idealnym rozwiązaniem, i również optymalnym cenowo. W GetResponse możesz również tworzyć strony sprzedażowe, tzw. Landing page.

Polecany przez wielu twórców ActiveCampaign jest drogi i posiada bardzo wiele funkcji, które na początku nie będą Ci potrzebne. Przy większej skali zawsze bez problemu można zmienić system do mailingu.

Strona sprzedażowa Landing page

Landing page to strona, która ma za zadanie pozyskiwanie kontaktów i sprzedaż. Dlatego jeśli chcesz sprzedawać kurs, musisz stworzyć stronę sprzedażową. Ja korzystam z Elementora, który jest wtyczką do WordPressa, na razie wystarcza mi w zupełności darmowa wersja. Tutaj możesz zobaczyć, jak wygląda moja strona sprzedażowa przygotowana w darmowym Elementorze.

Minusem jest, że nie można dodawać ofert cross-sellowych i up-sellowych, ale na początek, gdy masz tylko jeden produkt, nie będzie Ci to potrzebne. Jeśli jednak chcesz dodawać up-selle, dobrym rozwiązaniem będzie OptimizePress – koszt 129 USD za rok w najniższym pakiecie.

Jeśli do wysyłki mailingu używasz GetResponce, to jak wspomniałem wcześniej, możesz również tworzyć strony sprzedażowe w tym systemie.

Inne systemy do tworzenia Landing pages to m.in. bardzo drogi ClickFunnels (od 97 USD miesięcznie) oraz dobry i tani Leadpages (27 USD miesięcznie).

System do faktur

Za zakupione u Ciebie kursy będziesz musiał wystawiać klientom faktury, i dobrze by było, gdyby działo się to automatycznie.

Ja korzystam z fakturowni, z którą Web To Learn ma integrację. Ma ona kilka pakietów cenowych. Pakiet Start (ok. 9 zł netto na miesiąc), w zupełności wystarczy. Systemów do faktur jest sporo, inne znane systemy to iFirma i wFirma.

System Płatności

Kolejną rzeczą, która jest konieczna przy sprzedaży kursów online, jest system płatności. I tutaj musisz podpisać umowę z szybkimi płatnościami.

,Ja ponieważ już wcześniej miałem podpisana umowę z Payu, korzystam właśnie z tego systemu. Inne systemy, które mogę Ci polecić, to: Przelewy24, T-Pay i Blue Media. Można dodatkowo podłączyć też PayPala.

Hosting Video

Jeśli zdecydujesz się na platformę, która nie zawiera hostingu video w pakiecie, będziesz musiał dodatkowo wykupić taki hosting, najlepiej na Vimeo lub w innym systemie.

Możliwym darmowym rozwiązaniem jest umieszczanie filmów na YouTube jako niepublicznych. Musisz się jednak liczyć z tym, że YouTube będzie polecał też inne filmy, mogą się pojawić reklamy, więc to jest raczej słabe rozwiązanie.

Regulamin i polityka prywatności

Musisz również posiadać regulamin i politykę prywatności. Nie zalecam kopiowania regulaminów z innych stron internetowych. Są firmy, które sprzedają gotowe wzory takich dokumentów. Musisz się liczyć z wydatkiem ok. 300 zł, ale jest to wydatek absolutnie konieczny. Brak regulaminu i polityki prywatności naraża cię na poważne kary finansowe.

Hosting

Jeśli nie korzystasz z rozwiązana abonamentowego, które w pakiecie ma hosting i domenę, musisz zadbać o to samemu.

Gdy rozpoczynałem sprzedaż w Internecie korzystałem z home.pl. Kilka lat temu przeniosłem wszystkie swoje serwisy na Zenbox. Zrobiłem to przede wszystkim ze względu na prosty i przejrzysty system rozliczeń – płaci się za liczbę użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę.

Drugim powodem jest doskonałe wsparcie i pomoc. Dlatego polecam Zenboxa. Jeśli chcesz więcej informacji to zapraszam do mojego tekstu na ich temat.

Domena

Własną domenę warto wykupić nawet jeśli miałbyś darmową w abonamencie. Pierwszy rok opłata za domenę jest niewielka, w granicach 9-12 zł. W kolejnych latach będzie to koszt ok. 80-120 zł za rok. Domeny możesz zakupić na AfterMarket, na Zenboxie, home.pl i w innych miejscach.

Jak więc widzisz, będziesz potrzebował jeszcze trochę dodatkowych narzędzi do obsługi kursu. Większość systemów, jak platforma można bezpłatnie przetestować. Systemy mailingowe mają zazwyczaj darmowe pakiety do określonej liczby użytkowników.

Mam nadzieje, że Cię to wszystko nie przeraziło. Jak widzisz jest kilka dodatkowych rzeczy, które trzeba ogarnąć po nagraniu kursu. Może Ci się to wydawać bardzo trudne, ale pamiętaj, że wszystko jest trudne do momentu, kiedy stanie się łatwe.

Najpierw skup się na nagraniu kursu, a potem podejmiesz decyzję, co do platformy i pozostałych rzeczy. Krok po kroku ogarniesz wszystko. Tym bardziej jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie typu SaaS, masz wsparcie i gdybyś miał problem z konfiguracją czegokolwiek, podpowiedzą Ci jak to zrobić.

Jest jeszcze opcja umieszczenia kursu na platformie zewnętrznej typu Udemy, Kuvi czy Eduneo. Na takich platformach umieszczasz kurs za darmo, ale to dana platforma decyduje o wszystkim. Takie rozwiązanie zdecydowanie odradzam. Pieniądze za sprzedany kurs otrzymujesz dopiero po kilkudziesięciu dniach, a platforma pobiera co najmniej 50% prowizji od każdej sprzedaży.

Plusem jest, że nie musisz się o nic martwić. Ale chociaż takie platformy mają duże zasięgi, to niekonieczne trafiają tam osoby z naszej grupy docelowej.

To jest blog dla ludzi, którzy nie boją się działać, dlatego ja zawsze będę zachęcał do tego, żeby brać sprawy w swoje ręce. Jeśli chcesz aktywnie działać w Internecie, to i tak musisz ogarnąć takie rzeczy, jak mailing, hosting, domeny, czy reklamowanie się w sieci.

Narzędzia do nagrywania kursu
Narzędzia do obsługi kursu
Podobne artykuły:

Jak wydać swojego e-booka lub książkę drukowaną?

Sztuka pisania przyciągających tekstów

Czy każdy może wydać swoją książkę? Wydawnictwo a self-publishing

Jak pracowali wielcy pisarze? Ich codzienne rytuały

Czy sztuczna inteligencja może napisać za nas artykuł lub książkę? Poznaj ChatGPT