11 maja 2023 roku Empik uruchomił platformę dla self-publisherów – Empik Selfpublishing, tym samym poszedł w ślady Amazona, który już w 2007 roku uruchomił usługę Kindle Direct Publishing, czyli w skrócie Ama­zon KDP. Platformy self-publishingowe umożliwiają autorom wydawanie nie tylko e-booków, ale również książek drukowanych w modelu druku na żądanie (Print on Demand), co powoduje, że każdy pisarz ma możliwość wydania książki drukowanej bez ponoszenia kosztów druku.

Działa to tak, że autor umieszcza swoją książ­kę na platformie Empiku i w momencie, kiedy ktoś dokona zakupu, Empik ją drukuje i wysyła do klienta. Jest to świetne rozwiązanie, bo daje możliwość dotarcia do szerokie­go kręgu odbiorców. Platforma dystrybucyjna Empiku daje możliwość opublikowania książki w formie: e-booka, audiobooka oraz papierowej.

W swojej książce „Jak wydać książkę samemu? Niezbędnik self-publishera” dosyć entuzjastycznie wyrażałem się o nowej platformie, tym bardziej że dla wielu autorów bardzo ważne jest, żeby ich książka znalazła się w ofercie Empiku i również dla mnie nie było to bez znaczenia.

Tak więc 23 października umieściłem plik na ich platformie. Dostałem potwierdzenie z informacją, że książka jest w weryfikacji technicznej, co może potrwać do 30 dni, a w przypadku nowych autorów aż do 50 dni. Trochę mnie to zdziwiło, ale pomyślałem, że w praktyce na pewno będzie to dużo szybciej i być może tylko asekuracyjnie dają sobie tak długi czas na publikację, bo na pewno zainteresowanie autorów jest olbrzymie.

Tymczasem czas mijał a żadnej informacji, że książka jest opublikowana, nie było. Nie przejmowałem się tym zbytnio, gdyż również zleciłem druk i rozprowadzam publikację także własnymi kanałami sprzedaży, a platformy self-publishingowe miały być tylko dodatkiem. W końcu jednak straciłem cierpliwość, gdyż minął nawet absurdalny czas 50 dni, jaki Empik daje sobie na opublikowanie książki. Napisałem więc do nich z pytaniem, czy mają zamiar opublikować książkę, czy też mam ją usunąć z platformy.

Po kilkunastu dniach dostałem odpowiedź, że książka przeszła weryfikację techniczną i proces publikacji będzie uruchomiony. Musiałem jeszcze zaakceptować nowy regulamin, gdyż zaszły w nim istotne zmiany i ostatecznie książka została opublikowana bez żadnych uwag. Stało się to dokładnie 12 stycznia, czyli po ponad 80 dniach od momentu umieszczenia jej przeze mnie na platformie. Dla porównania na Amazonie książka była dostępna już po 24 godzinach.

Podkreślam, że chodzi tu o książkę drukowaną, z tego co mi wiadomo szybciej przebiega publikowanie e-booków.

Z czego więc wynika tak długi czas oczekiwania?

Weryfikacja techniczna, czyli np. sprawdzenie, czy wymiary bloku książki pasują do okładki, tak naprawdę powinno odbywać się automatycznie. Nawet jeśli w Empiku robią to inaczej niż w innych drukarniach, to nie sądzę, żeby mogło to zająć więcej niż 3 dni.

Czy więc być może tysiące autorów umieszcza swoje pozycje na platformie i dlatego trwa to tak długo? Nie sądzę. Na ten moment opublikowano zaledwie 45 pozycji, przynajmniej jeśli chodzi o książki papierowe. Można to sprawdzić, rozwijając na stronie Empiku kategorię „książki”, a następnie „Selfpublishing”. Moim zdaniem tak długi czas oczekiwania może być spowodowany tym, że książki są sprawdzane pod względem treści. To jednak tylko moje przypuszczenie, bo w panelu autora jest informacja tylko o weryfikacji technicznej.

Niestety Empik zaledwie po pół roku od uruchomienia platformy zmienił zasady rozliczeń książek drukowanych. Obecnie wynagrodzenie autora wynosi 20% zdefiniowanej ceny odsprzedaży netto, a pamiętajcie, że dochodzą jeszcze koszty druku. Zdecydowanie bardziej opłaca się publikowanie książek przez Amazon. Nie ma też możliwości zamówienia książek z kategorii Selfpublishing z darmową dostawą do salonów Empiku.

Mimo tego polecam jednak korzystanie z tej platformy. Samo dołączenie do platformy Empik Selfpublishing i zamieszczenie swojej publikacji jest darmowe. Zarobek jest niewielki, ale można wykorzystać tę platformę do zwiększenia prestiżu swojej publikacji i potraktować jako darmową reklamę.

Myślę, że z czasem publikacja produktów będzie przebiegała szybciej, platforma Empiku funkcjonuje od niedawna, więc miejmy nadzieję, że z biegiem czasu zautomatyzują wszystkie procesy.

Empik daje też możliwość skorzystania z dodatkowych usług oferowanych na platformie. Możesz skorzystać z pomocy w redakcji tekstu, korekcie, projektowaniu okładki czy składzie książki. Te dodatkowe usługi są oczywiście płatne, ale pamiętaj, że możesz z nich skorzystać, ale nie musisz. Wśród tych dodat­kowych usług jest nagranie audiobooka, i to jest moim zdaniem najciekawsza opcja.

Jeżeli myślisz o wydaniu własnej książki, to zachęcam Cię do zakupu mojej pozycji „Jak wydać książkę samemu? Niezbędnik self-publishera”. Pokazuję w niej różne możliwości publikacji swojego dzieła, nie tylko na platformach self-publishingowych, ale również jak zlecić druk. Dowiesz się z niej, ile kosztuje wydanie książki samemu i przekonasz się, że nie trzeba wydawać fortuny. Książkę można nabyć na mojej stronie, na Allegro, na Amazonie i na empik.com. Tylko na mojej stronie istnieje możliwość nabycia książki i kursu w dobrej cenie.

Aktualizacja

Kilka dni później dostałem z Empiku wiadomość z przeprosinami za tak długi czas oczekiwania, i zapewnienie, że udało się usunąć przeszkody, które powodowały wydłużenie publikacji produktu. W ramach rekompensaty Empik zaproponował promowanie mojej książki i publikację artykułu lub fragmentu książki w Strefie wiedzy.

To bardzo miło z ich strony, a dzięki temu możecie przeczytać jeden z rozdziałów mojej publikacji, pt. „Elementy i części składowe książki”. Zapraszam do lektury.

Kup na stronie autora

Kup na Allegro

Kup na Amazonie

Kup na empik.com

Podobne artykuły:

Dlaczego warto napisać książkę?

13 najlepszych podcastów z dziedziny biznesu i rozwoju osobistego

Jak wydać swojego e-booka lub książkę drukowaną?

Wybór programu do składu Twojej książki. Indesign kontra Affinity Publisher

Sztuka pisania przyciągających tekstów

Czy każdy może wydać swoją książkę? Wydawnictwo a self-publishing