Self-publishing staje się coraz bardziej popularny. Dzisiaj już nie trzeba korzystać z pomocy wydawcy, żeby wydać swoją własną książkę, czy to e-booka, czy też książkę drukowaną. Oczywiście w przypadku książki drukowanej musisz się liczyć ze sporymi kosztami, druk w zależności od objętości publikacji może sporo kosztować. Do tego dojdą jeszcze kwestie dystrybucji.
Jeśli nie masz zaangażowanej społeczności, to odradzałbym Ci rzucanie się na głęboką wodę i wydawanie książki drukowanej. Chociaż dzisiaj jest już możliwe wydanie książki drukowanej bez ponoszenia kosztów druku, ale o tym nieco później.
W przypadku e-booka koszty mogą być dużo mniejsze. Niektóre prace można wykonać samemu, jednak pewne wydatki będziesz musiał ponieść, choćby zlecenie korekty, projekt okładki i składu publikacji, jeśli chcesz, żeby Twoje dzieło zostało profesjonalnie przygotowane.
Napisanie własnej książki to nie tylko możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy i uzyskania dochodu pasywnego, to także budowanie wizerunku eksperta, co w konsekwencji ułatwi Ci budowanie marki osobistej i nawiązywanie kontaktów.
A teraz po kolei. Co musisz zrobić, jeśli chcesz wydać swojego e-booka?
Po pierwsze, musisz go napisać, musisz więc mieć pomysł. Jeśli jesteś autorem bloga i masz już artykuły, to możesz je wykorzystać, dopisać nowe rozdziały, rozbudować treści, które już masz.
Jeśli jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie lub masz bardzo dużą wiedzę w danym temacie, to już tez połowa sukcesu. Czasami wystarczy dane zagadnienie przedstawić w inny sposób. Warto jednak się zorientować, czy jest zapotrzebowanie na konkretny temat.
W jakim programie pisać e-booka?
Jest sporo darmowych programów, których możesz użyć do pisania książki. Na etapie tworzenia mógłbyś pisać nawet w notatniku. Natomiast, żeby przygotować publikacje do druku, potrzebny jest profesjonalny program.
Najpopularniejszym programem do tworzenia publikacji jest Adobe Indesign. Jest to jednak program drogi, dostępny jedynie w wersji abonamentowej, miesięczny koszt to ok. 25 dolarów. Jeśli nie jesteś grafikiem DTP i przygotowywanie publikacji nie jest Twoją pracą, nie ma sensu zakup programu.
Jest jednak alternatywa godna Twojej uwagi, jeśli chciałbyś samodzielnie wykonać skład i łamanie Twojej książki. Mam na myśli program Affinity Publisher, który ma ambicje konkurowania z InDesignem. Korzystam z tego programu i mogę powiedzieć, że po aktualizacji do wersji 2, jest to naprawdę świetny program, w którym jesteś w stanie profesjonalnie przygotować każdą publikację do druku.
Warto oczywiście znać podstawy typografii i zasady dobrego składu, ale to są rzeczy, które jesteś w stanie ogarnąć, tym bardziej że profesjonalne programy do składu, jak Affinity Publisher, mają możliwość automatycznego wyeliminowania błędów, takich jak chociażby wiszące spójniki, czy bękarty lub wdowy. Bękart to ostatni wiersz akapitu pozostawiony na początku nowej strony, z kolei wdowa to pierwszy wiersz akapitu pozostawiony na końcu strony.

Co ważne zakup Affinity Publishera to jednorazowy wydatek, na razie nie wprowadzili jeszcze wersji abonamentowej, a cena promocyjna to 234 zł. To groszowy wydatek, biorąc pod uwagę, że możesz zaoszczędzić setki, czy nawet tysiące złotych na składzie swojej książki.
Jeśli sam zabierzesz się za skład swojej publikacji, musisz też wiedzieć, jaka jest budowa książki, tzn., gdzie umieścić stronę tytułową, redakcyjną, ewentualne motto, dedykacje, czy inne elementy.
W jakim programie NIE pisać e-booka?
I tu muszę jeszcze napisać jedno zdanie o programie, którego absolutnie nie powinieneś używać do tworzenia publikacji. Mam na myśli Canvę. A wspominam o tym dlatego, że są osoby, które uczą jak tworzyć e-booki w Canvie. Tymczasem jest to aplikacja, która kompletnie się do tego nie nadaje, jeśli mówimy o profesjonalnym składzie książki.
Canva jest świetnym programem graficznym, ja sam z niej korzystam przy przygotowywaniu grafik, i jestem zachwycony jej intuicyjnością. Można przygotować okładkę do książki w Canvie, aczkolwiek warto taką okładkę poddać dalszej obróbce. Natomiast nie jest to edytor tekstu i możesz w nim przygotować co najwyżej kilkustronicowy e-book, który będziesz rozdawał za darmo za zapis do newslettera.
Chyba, że tworzysz kolorowanki na Amazon KDP. Wtedy tak, do tego Canva będzie odpowiednia.
Korekta i redakcja
Ważnym elementem w pracy nad książką – może nawet najważniejszym jest korekta i redakcja. Jeden ze znanych pisarzy powiedział nawet, że nie ma dobrych pisarzy, ale są dobrzy redaktorzy.
Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych błędów i zależy Ci, żeby twoja książka była dobrze przygotowana, musisz zlecić redakcję. Nie szukaj tutaj koleżanki, która jest nauczycielką języka polskiego. Jeśli szukasz oszczędności, to możesz zaoszczędzić na czymś innym, ale nie szukaj oszczędności na redakcji.
Koszt redakcji i korekty będzie zależał od objętości publikacji, ale nie jest to aż tak wielki wydatek, żeby zrujnował Twój budżet.
Przygotowanie projektu okładki
Równie ważnym etapem prac jest przygotowanie okładki. Pamiętaj, że atrakcyjna okładka zachęca do zakupu. Najlepiej byłoby zlecić przygotowanie projektu grafikowi. Możesz się jednak pokusić o wykonanie projektu samodzielnie, a grafikowi zlecić doszlifowanie, wtedy koszt będzie mniejszy.
Musisz się jednak liczyć z wydatkiem ok. 300-700 zł.
Dzisiaj już mamy sztuczną inteligencję. Programy takie jak Midjourney, pozwalają w kilka sekund wygenerować projekt. Jednak i tak będziesz musiał – jeśli nie jesteś dobry w grafice – dać taki projekt do doszlifowania grafikowi.
Uzyskanie numeru ISBN
Nadanie numeru ISBN nie jest obowiązkowe, ale warto to zrobić. Nadanie ISBN-u należy do dobrych obyczajów branży wydawniczej, zwiększy to również prestiż Twojej publikacji.
Co ważne, przyznawanie numerów ISBN jest w bezpłatne i nie musisz być właścicielem wydawnictwa ani nawet prowadzić działalności gospodarczej, aby otrzymać numer ISBN.
Wydawcą może być każda osoba prawna lub osoba fizyczna. Jako self-publisher jesteś wydawcą swojej publikacji.
Jeśli postanowisz po pewnym czasie odświeżyć nieco swoją książkę i wypuścić kolejne wydanie, to musisz nadać jej nowy numer ISBN. Chyba że będą w niej tylko kosmetyczne zmiany dotyczące korekty błędów. Jeśli robisz dodruk to również nie potrzeba nowego ISBN-u.
Jeśli wydasz tę samą książkę w dwóch różnych oprawach, w okładce twardej i miękkiej, to każda z nich musi mieć swój ISBN. Tak samo sprawa wygląda w przypadku różnych formatów e-booków (PDF, EPUB, MOBI). Dla audiobooka również musi być osobny numer.
Jaki format – PDF, EPUB czy MOBI?
Jaki format udostępnić czytelnikom Twojego e-booka? Najlepiej, gdyby to były wszystkie trzy formaty, czyli: PDF, EPUB i MOBI.
Są osoby, które chcą przeglądać e-booka tylko na komputerze i dla nich najwygodniejszy będzie format PDF, który jest przeznaczony przede wszystkim do przeglądania i drukowania plików.
Powinieneś jednak udostępnić plik również na czytniki, tutaj mamy dwa formaty. Format EPUB jest odczytywany praktycznie przez wszystkie czytniki z wyjątkiem Kindle. Z kolei MOBI to autorski format Amazonu, przeznaczony na czytniki Kindle.
Możesz w prosty sposób przekonwertować plik PDF do formatu EPUB i MOBI. W sieci jest mnóstwo darmowych konwerterów. Polecam Ci jednak, jako self-publisherowi program Calibre. Jest to świetny program nie tylko do konwersji, ale przeglądania i organizowania biblioteki e-booków.
Czy musisz mieć firmę, żeby sprzedawać e-booka?
To zależy od tego, czy cały proces sprzedaży weźmiesz na siebie i będziesz sprzedawał poprzez swój sklep, czy stronę internetową. Wtedy tak, jeśli sprzedaż będziesz prowadził sam – musisz mieć działalność gospodarczą.
Jeśli jednak zdecydujesz się sprzedawać poprzez dystrybutorów e-booków albo publikować swoje pozycje poprzez Amazon KDP, wtedy nie musisz zakładać działalności.
Gdzie sprzedawać swojego e-booka?
Tak jak już wspomniałem w poprzednim punkcie, możesz sprzedawać sam, poprzez swój sklep, czy stronę internetową lub poprzez dystrybutorów.
Amazon KDP
Jedna z opcji, którą powinieneś się zainteresować jako self-publisher, jest wspomniany już Amazon KDP – Amazon Kindle Direct Publishing. Platforma Amazona jest przeznaczona do samodzielnego publikowania e-booków i nie tylko e-booków, bo możesz tutaj oferować swoją książkę, zarówno w wersji e-book na kindla, jak i w wersji drukowanej, nie ponosząc żadnych kosztów druku.
Wygląda to tak, że jeśli chcesz opublikować książkę w wersji drukowanej w miękkiej albo twardej oprawie, umieszczasz swoją książkę w pliku PDF na platformie Amazona, i w momencie, kiedy ktoś ja zakupi, Amazon drukuje i wysyła ją do klienta.
Nie interesują Cię też zwroty i reklamacje, wszystkim zajmuje się Amazon. Dlatego jest to piękny model self-publishingu, w którym możesz wydać nawet książkę drukowaną, nie ponosząc kosztów druku i od pewnego czasu jest już dostępny w Polsce. Oczywiście Amazon pobiera niemałe prowizje, ale samo umieszczenie publikacji na jego platformie, nic Cię nie kosztuje.
Empik Selfpublishing
W ślady Amazona poszedł Empik, który 11 maja 2023 roku uruchomił platformę dla self-publisherów – Empik Selfpublishing. Dla wielu autorów bardzo ważne jest, żeby ich książka znalazła się na stronie Empiku, a teraz jest to możliwe, i nie potrzebujesz pomocy żadnych dystrybutorów współpracujących z Empikiem.

Wystarczy zarejestrować się na platformie i dodać swoją publikację. Swoje doświadczenia z Empik Selfpublishing opisałem w innym tekście, do którego link znajdziesz na końcu artykułu.
Mam nadzieję, że znalazłeś w tym tekście odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Jeżeli poważnie myślisz o wydaniu swojego e-booka, czy książki drukowanej to zapraszam Cię do dołączenia do kursu, który przygotowałem: „Twoja pierwsza książka – od pomysłu do publikacji” Pokazuję w nim krok po kroku, jak przygotować e-booka lub książkę drukowaną. W pakiecie otrzymasz też kurs Affinity Publisher 2. w którym pokazuję, jak profesjonalnie przygotować publikację w tym programie. Dostaniesz więc dwa kursy w cenie jednego oraz dodatkowo Planer self-publishera.
Podobne artykuły:
Moje doświadczenia z Empik Selfpublishing
Wybór programu do składu Twojej książki. Indesign kontra Affinity Publisher
Sztuka pisania przyciągających tekstów
Czy każdy może wydać swoją książkę? Wydawnictwo a self-publishing
Jak pracowali wielcy pisarze? Ich codzienne rytuały
Czy sztuczna inteligencja może napisać za nas artykuł lub książkę? Poznaj ChatGPT