Jeśli decydujesz się na samodzielne wydanie książki, jednym z najważniejszych wyzwań oprócz korekty tekstu, będzie skład i łamanie publikacji. Jeśli chodzi o etap pisania, to możesz to zrobić nawet w notatniku, albo Wordzie czy Google Dokument. Natomiast na etapie przygotowania publikacji do druku, czy też wersji elektronicznej – e-booka, musisz skorzystać z profesjonalnych programów lub zlecić to zadanie specjalistom.

Jeszcze do niedawna jedynym zawodnikiem wagi ciężkiej, jeśli chodzi o programy do składu i łamania publikacji, był Indesign firmy Adobe. Od 2019 roku pojawiła się bardzo poważna alternatywa, godna uwagi, a mianowicie Affinity Publisher firmy Sherif.

Affinity Publisher to potężne narzędzie do projektowania publikacji, które oferuje zaawansowane funkcje, intuicyjny interfejs użytkownika i przede wszystkim bardzo konkurencyjną cenę. Dzięki temu programowi można tworzyć profesjonalne projekty: książki, broszury, czasopisma i wiele innych. Choć Adobe InDesign nadal pozostaje najpopularniejszym wyborem wśród profesjonalistów, Affinity Publisher jest godnym uwagi rozwiązaniem, szczególnie dla osób poszukujących alternatywy w atrakcyjnej cenie.

Ten artykuł kieruję głównie do osób, które nie są grafikami DTP, a szukają możliwości samodzielnego składu swojej publikacji. Dlatego nie będę się szczegółowo skupiał, jakie są różnice między InDesignem a Affinity Publisherem, gdyż zakładam, że nie znasz żadnego z tych programów. O niektórych najważniejszych różnicach jednak wspomnę.

Jeśli natomiast jesteś grafikiem DTP i pracujesz w InDesignie, to przejście na Affinity Publishera nie sprawi Ci większego problemu. W obu programach można publikować nawet bardzo skomplikowane publikacje książkowe i inne. Oba są dostępne dla systemów Mac i Windows.

W pierwszej wersji Affinity Publishera nie było możliwości dodawanie przypisów, co było olbrzymim problemem. Jeżeli publikacja zawierała ich dużo, szczególnie jeśli były to przypisy dolne, to jedynym sposobem było ręczne umieszczanie ich w osobnych ramkach. Na szczęście Affinity Publisher 2 ma już możliwość automatycznego umieszczania przypisów.

Cena

Oba programy możesz wypróbować za darmo, jednak w przypadku InDesigna jest to tylko 7 dni testowych, i niestety musisz podpiąć kartę kredytową. Affinity Publishera możesz testować za darmo przez 30 dni.

Adobe InDesign jest dostępny tylko w ramach abonamentu. Opłata miesięczna przy płatności z góry na rok wynosi 24,59 euro miesięcznie, a 36,89 euro przy płatności miesięcznej.

Natomiast cena Affinity Publishera to 359,99 zł (cena promocyjna na sierpień 2023). Jest to jednorazowa opłata, a więc program masz na zawsze.

Ponieważ zawodowo zajmuję się przygotowywaniem publikacji do druku, pamiętam jeszcze czasy Cyfroseta. Gdy pojawił się InDesign, zacząłem pracować w tym programie. Jest jeszcze QuarkXPress, który jednak ostatnio odchodzi w zapomnienie.

Affinity Publisherem zainteresowałem się, gdy zacząłem wydawać własne publikacje na Amazon KDP i mogę powiedzieć, że jest to naprawdę świetny program. Dla osób, które nie miały do tej pory styczności z InDesignem, a chciałyby same zająć się składem własnej publikacji, zdecydowanie rekomenduję Affinity Publishera. I nie chodzi tylko o cenę, chociaż też ma ona olbrzymie znaczenie, gdyż różnica jest kolosalna. Natomiast dla osób początkujących Affinity Publisher będzie moim zdaniem bardziej intuicyjny.

Nawet dla mnie, chociaż od lat pracowałem na InDesignie i znam ten program doskonale, to jednak niektóre rzeczy, jak na przykład tabele w Affinity Publisherze projektuje mi się lepiej. Musisz jednak pamiętać, że zarówno InDesign, jak i Affinity Publisher nie są łatwymi programami. Szczególnie na początku, liczba funkcji może wydać się przytłaczająca. Jednak wszystko jest trudne do momentu, gdy nie stanie się łatwe.

Jeśli planujesz wydać tylko jedną niewielką książkę, to raczej zalecam zlecenie składu publikacji. Koszt nie będzie aż tak duży, biorąc pod uwagę, że przy samodzielnym składzie, musisz zainwestować trochę czasu w naukę programu.
Jeśli jednak planujesz wydawać więcej albo wydajesz proste pozycje na Amazon KDP, szczególnie plenery, kalendarze czy podobne publikacje, wtedy zdecydowanie zachęcam Cię do wypróbowania Affinity Publishera.

Aby ułatwić Ci opanowanie tego programu, przygotowałem kurs Affinity Publishera. Obecnie jest on dostępny razem z kursem „Jak wydać swojego e-booka?” Otrzymujesz więc 2 kursy w cenie jednego.

Podsumowanie

  • Affinity Publisher to jednorazowa niska opłata, którą trudno przebić.
  • Oba programy mają wiele podobnych funkcji, jednak Affinity Publisher używa innej terminologii dla niektórych z nich.
  • Nie da się otworzyć pliku InDesigna (INDD) bezpośrednio w Affinity Publisherze. Wystarczy jednak zapisać plik InDesigna w formacie IDML, które Publisher otwiera.
  • Oba programy integrują się z własnymi pakietami programów do rysowania i edycji zdjęć.
Podobne artykuły:

13 najlepszych podcastów z dziedziny biznesu i rozwoju osobistego

Jak wydać swojego e-booka lub książkę drukowaną?

Dlaczego warto napisać książkę?

Sztuka pisania przyciągających tekstów

Czy każdy może wydać swoją książkę? Wydawnictwo a self-publishing