Podcasty zyskują coraz większą popularność i nic dziwnego, gdyż jest to bardzo przyjazny i praktyczny sposób zdobywania wiedzy. Dodatkową zaletą podcastów jest to, że możemy ich słuchać wykonując inne obowiązki, podczas jazdy samochodem, w czasie spaceru czy też podczas biegania.

Akurat w tym czasie panuje epidemia koronawirusa, która sprawiła, że większość z nas ma nieco więcej czasu. Warto ten czas wykorzystać na naukę.

Podcast to rodzaj audycji internetowej, która najczęściej jest publikowana w formie odcinków. Nazwa wzięła się prawdopodobnie z połączenia słów iPod (odtwarzacz muzyczny firmy Apple) i broadcast („transmisja, przekaz”).

Przygotowałem dla Was zestawienie 13 podcastów z dziedziny biznesu i rozwoju osobistego. Zaznaczam, że ta lista na pewno mogłaby być dłuższa, ale podaję tu tylko podcasty, które sam słucham i dzięki temu mogę je z czystym sumieniem polecić. 

Podcastów możesz słuchać na różne sposoby i na wielu różnych urządzeniach. Możesz to zrobić przez aplikację na telefonie, np. Apple Podcasts lub na Spotify, przez stronę internetową albo w dowolnym odtwarzaczu MP3. Większość podcastów jest również zamieszczana na YouTube. Ja zazwyczaj słucham właśnie przez stronę internetową lub na YouTube. Dlatego linki do poszczególnych podcastów podaję do miejsc, na których słucham danej audycji.

Jeśli uważacie, że brakuje jakiegoś dobrego podcastu, dajcie znać w komentarzach, będziemy razem tą listę aktualizować. 

Zen jaskiniowca

To podcast prowadzony przez Rafała Mazura o tym jak zwiększać swoją skuteczność poprzez budowanie odpowiedniej postawy. Umieściłem go na pierwszym miejscu na mojej liście, gdyż mi osobiście dał on najwięcej wartości i wprowadził na zupełnie inny poziom. To też najczęściej słuchany przeze mnie podcast.

Jeśli mogę Wam coś polecić na początek z podcastów Rafała to polecam przede wszystkim:

Być jak Conor McGregor

Tim Grover o tym jak zostać wymiataczem

David Goggins czyli jak być NIEZNISZCZALNYM dzięki sile umysłu

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Podcast Michała Szafrańskiego był pierwszym podcastem, którego słuchałem. Jak mówi tytuł podcastu, jest to audycja nie tylko o oszczędzaniu, ale także o zarabianiu pieniędzy. Dużo wartościowych tematów, wywiadów z ciekawymi ludźmi. Michał często też porusza tematy związane z inwestowaniem w nieruchomości. Ale znajdziecie tam również audycje związane z podróżowaniem.

Mała wielka firma

Podcast dla przedsiębiorców prowadzony przez Marka Jankowskiego. Znajdziesz tu dużo wartościowych porad na temat zarządzania firmą, marketingu, sprzedaży i wszystkiego, co jest związane z prowadzeniem własnej firmy. Marek często zaprasza do swojego podcastu ciekawych gości, przedsiębiorców, ekspertów z różnych dziedzin. 

Jest to chyba najstarszy podcast w Polsce i olbrzymia skarbnica wiedzy dla przedsiębiorców.

Albrecht o nieruchomościach

Podcast Pawła Albrechta na temat zarabiania na nieruchomościach. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z nieruchomościami lub jesteś doświadczonym inwestorem to jest miejsce, gdzie powinieneś zajrzeć. 

Znajdziesz tu wiele ciekawych materiałów. Paweł porusza różne aspekty zarabiania na nieruchomościach, ale także bardziej ogólne tematy związane z biznesem. Stawia też bardzo duży nacisk na networking i kontakty w biznesie.

Z pasją o mocnych stronach

Z pasją o mocnych stronach to podcast Dominika Juszczyka. Autor pokazuje jak odkrywać swoje talenty i jak z nich korzystać. Jest tu dużo o produktywności i o byciu bardziej efektywnym.

Autor pokazuje też jak budować zespoły i jak się wewnątrz nich komunikować. W podcaście Dominika znajdziesz też recenzje książek oraz wywiady z ciekawymi ludźmi.

Finanse Bardzo Osobiste

Finanse Bardzo Osobiste to podcast Marcina Iwucia. Jak mówi sam tytuł podcastu znajdziesz tu dużo wiedzy o finansach, oszczędzaniu pieniędzy, mądrym inwestowaniu. Są też wywiady z ludźmi biznesu, również takimi, którzy osiągnęli bardzo duży sukces.

Poza tym Marcin uczy nas jak organizować sobie pracę, wyznaczać cele i być bardziej produktywnym.

Lepiej Teraz

Lepiej teraz to podcast Radosława Budnickiego. Radka Budnickiego po raz pierwszy usłyszałem na konferencji „Tam, gdzie chcę”. Wtedy też zajrzałem na jego stronę i zacząłem słuchać podcastów. 

Autor w swoich audycjach zachęca do brania odpowiedzialności za swoje życie i nie zrzucania winy na czynniki zewnętrzne. Znajdziesz tu dużo ciekawych wywiadów z ludźmi z różnych branż. Radek pokazuje jak żyć według stoickich cnót, sporo audycji jest poświęconych filozofii stoickiej. a także minimalizmowi, choć akurat minimalizm to zupełnie nie moja bajka.

Po Ludzku o Pieniądzach

Radek Budnicki jest autorem jeszcze jednego podcastu „Po Ludzku o Pieniądzach”.

W tym podcaście rozmawia on ze swoimi gośćmi o pieniądzach i o tym jak sprawić, żeby nam dobrze służyły.

Projektant Życia

Autor podcastu Mirek Burnejko to jeden z moich ulubionych twórców internetowych, chociaż jego podcastu nie słucham za często. Mirek jest bardziej znany w daily vloga na YouTube, i ja również najpierw trafiłem na jego youtubowy kanał. 

W swoim podcaście Mirek pokazuje jak budować firmę, jak delegować zadania oraz jak projektować swoje życie, żeby mieć więcej czasu dla siebie. Znajdziesz również odcinki z recenzjami książek oraz jak stworzyć swój własny kurs online.

Podcast Osmana

W swoim podcaście Marcin Osman dzieli się swoimi najlepszymi doświadczeniami w zakresie prowadzenia biznesu, sprzedaży i marketingu. Marcin ma takie powiedzenie „Nie chce mi się, dlatego to zrobię”! Praktykuje on „hustlerską” metodę działania, jeśli wpadnie na jakiś pomysł warty realizacji, to nie analizuje tego godzinami tylko działa. Sporo czerpie od swojego mentora Gary’ego Vaynerchuka. Znajdziecie tu dużo inspiracji i wartościowych porad.

Marcin Jest też założycielem wydawnictwa OSMPower, które wydaje książki biznesowe.

Przygody przedsiębiorców

Przygody przedsiębiorców to podcast Adriana Gorzyckiego. To audycja dla wszystkich, którzy zamierzają rozpocząć biznes lub już taki prowadzą. Adrian rozmawia z ludźmi, którzy osiągnęli sukces lub mają duże doświadczenie w prowadzeniu firmy. Znajdziecie tu tematy związane z e-commerce, nieruchomościami, z branżą IT i inne.

Podcast Adriana odkryłem niedawno, ale zdążyłem się zorientować, że jest tu dużo ciekawych treści.

Lecimy

Lecimy. Podcast Roberta Gryna. To dla mnie zupełnie nowy podcast. Zdążyłem wysłuchać dopiero dwa odcinki, w tym  wywiad z Rafałem Mazurem, dzięki któremu trafiłem na podcast Roberta.

Zapowiada się ciekawie, myślę, że będę słuchał regularnie, tym bardziej, że Robert Gryn to człowiek, który osiągnął olbrzymi sukces, a takich ludzi zawsze warto słuchać.

“Daniel Siwiec” Podcast

Podcast Daniela Siwca to audycja w której autor wraz ze swoimi gośćmi, dzieli się wiedzą z zakresu inwestowania, nieruchomości i biznesu.