Droga na szczyt Jeffa Bezosa

Od ostatniego czwartku najbogatszym człowiekiem na świecie jest Jeff Bezos, twórca Amazona. Do niedawna Bezos nie był tak rozpoznawalny jak Bill Gates czy Mark Zuckerberg, teraz to się z pewnością zmieni.

Kim jest Jeffrey Bezos

Jeff Bezos urodził się 12 stycznia 1964 w Albuquerque. W wieku trzech lat udowodnił, że ma zdolności do negocjacji, kiedy to prowadził z matką spór dotyczący warunków spania. On chciał spać na prawdziwym łóżku, podczas gdy ona przekonywała, że nie wyrósł jeszcze z dziecięcego łóżeczka. Jeff postanowił więc przerobić łóżeczko dziecięce na prawdziwe za pomocą śrubokrętu.

W szkole podstawowej Houston’s River Oaks był tak skupiony na każdym zadaniu, że jedynym sposobem oderwania go od niego, było przeniesienie go z krzesłem na inne stanowisko. Tam też zafascynował się urządzeniem Infinity Cube, które za pomocą lusterek pozwalało użytkownikowi wpatrywać się w „nieskończoność”. Ponieważ mama nie kupiła mu Infinity Cube ze względu na cenę, kupił wszystkie potrzebne części i zbudował swój własny model. Stwierdził wtedy, że „Musisz być zdolnym do myślenia dla samego siebie”.

Jeff miał wtedy 12 lat a nauczyciele określali go jako „opętanego intelektualną doskonałością”, chociaż nie dostrzegali w nim jeszcze wybitnych cech przywódczych. Jeff czytał dużo książek szczególnie z gatunku science fiction, ale także książki o Thomasie Edisonie i Walcie Disneyu, których podziwiał jako przedsiębiorców.
W drużynie futbolu amerykańskiego, do której zapisali go rodzice, został mianowany przez trenera kapitanem drużyny mimo drobnej postury. Zadecydowała o tym umiejętność zapamiętywania przez Jeffa zarówno swojego zadania, ale również zadań innych graczy.

Między 4 a 16 rokiem życia Bezos spędzał lato na ranczo u swojego dziadka w Texasie. Dziadek nauczył go wielu rzeczy, m.in., jak kłaść rury, reperować wiatraki. Ale najważniejszą rzeczą, której się wtedy nauczył było to, że nie ma problemów, których nie da się rozwiązać. Przeszkody są przeszkodami tylko wtedy, jeśli myślisz, że są przeszkodami, w przeciwnym razie są możliwościami. Bezoz przyznał później, że doświadczenia na ranczo zasiały w nim ziarno przedsiębiorczości.

W szkole średniej Palmetto na Florydzie wykazywał się ambicją, intelektem i pewnością siebie. Szkołę ukończył jako najlepszy z 680 uczniów, zdobywając w trakcie nauki nagrody dla najlepszego ucznia z matematyki i przedmiotów ścisłych. W szkole Jeff myślał o zostaniu fizykiem albo astronautą. W konkursie sponsorowanym przez NASA wygrał wycieczkę do Centrum Lotów Kosmicznych w Alabamie. Już wtedy myślał o zbudowaniu prywatnej stacji kosmicznej, co jego zdaniem jest konieczne dla zabezpieczenia przyszłych pokoleń.
Koleżanka Jeffa ze szkoły, Ursula Anders opisywała go jako bardzo towarzyskiego, czarującego mężczyznę, który szybko zdobywa przyjaciół. Ma też poczucie humoru, a ludziom, z którymi przebywa poświęca całą swą uwagę.

Z Ursulą Jeff stworzył swój pierwszy biznes – szkołę letnią o nazwie DREAM. Był to dwutygodniowy kurs, na który zapisało się pięcioro dzieci. Program kursu był połączeniem przedmiotów ścisłych i literatury, uczestnicy płacili za udział 150 dolarów. Organizatorzy kładli nacisk na to, żeby kursanci zdobytą wiedzę stosowali w praktyce. Juz wtedy Jeff pokazał się jako człowiek, który wszystko planował bardzo skrupulatnie i z dużym wyprzedzeniem.
W 1982 roku dostał się do Princeton University. Początkowo zamierzał studiować fizykę, jednak gdy odkrył, że w klasie są trzy osoby lepsze od niego w tym temacie, zmienił główny przedmiot na informatykę. Studia ukończył z wyróżnieniem, motto umieszczone obok jego zdjęcia w roczniku brzmiało:

Wszechświat mówi nam nie.
My w odpowiedzi kierujemy do niego wszystkie światła i krzyczymy tak!

Jak więc widać, Bezos już w młodzieńczych latach był pewny siebie, zdeterminowany i bardzo dobrze zorganizowany.

Kariera

Po ukończeniu Princeton o Bezosa zabiegało wiele firm o znakomitej reputacji. On jednak wybrał początkującą firmę Fitel, która zajmowała się sferą komunikacji finansowej Początkowo piastował w niej stanowisko kierownika administracji i rozwoju a jego zadaniem było nadzorowanie międzynarodowej sieci telekomunikacyjnej. Później awansował na stanowisko zastępcy dyrektora technologii i rozwoju biznesu. Wykazał się taką biegłościa w ulepszaniu protokołów komputerowych, że zaoszczędził dla firmy 30 procent kosztów związanych z tymi procesami. Miał wtedy 23 lata i zarządzał grupą 12 programistów, nadzorując kontakty z kluczowymi klientami.

Następnym etapem kariery była praca w Banker Trust Company, gdzie najpierw zajmował stanowisko asystenta wiceprezydenta, a nieco później stał się najmłodszym wiceprezydentem w historii firmy. Jego szef powiedział o nim: „Jeff wie, jak pominąć mało istotne kwestie i skupić się na tym, co jest naprawdę istotne”.

Szukając nowych wyzwań, odszedł z Banker Trust i został zatrudniony w firmie D. E. Shaw, która była określana jako najbardziej innowacyjna firma na Wall Street. Tam po dwóch latach został najmłodszym wyższym wiceprezesem, miał wtedy 28 lat. Wiedział jak rozmawiać z ludźmi, żeby zaszczepić w nich pasję i podekscytować tym, co robią. W D. E. Shaw znalazł też kobietę swojego życia Mackenzie Tuttle, która wkrótce została jego żoną.

To był czas narodzin Internetu. David Shaw polecił Bezosowi zbadanie rozwijającej się sieci pod względem biznesu. Jeff polecił mu sprzedaż książek, ale propozycja została odrzucona. On jednak nie mógł zrezygnować z tego pomysłu, gdyż dostrzegał 2300 procent rocznego wzrostu w Internecie. Zdecydował się więc opuścić firmę i założyć księgarnię internetową. Podjęcie tej decyzji nie było wcale takie łatwe, gdyż miał znakomitą prace i zarabiał bardzo dobre pieniądze.
Jednak Bezos poszedł za głosem swojego serca, czuł, że pewnego dnia będzie żałował niepodjęcia działania. I kiedy pomyślał o tym w ten sposób, podjęcie decyzji stało się proste – nazwał to minimalizacją żalu.

Bezos zawsze marzył o założeniu własnej firmy, 5 lipca 1994 roku w Seattle zarejestrował firmę pod nazwę Cadabra.Inc, która wkrótce zmieniła nazwę na Amazon.com. Tak zaczęła się historia największego internetowego sklepu świata. Jeśli chcesz poznać historię Amazona i dowiedzieć się, jak działa jego centrum logistyczne, przeczytaj artykuł: Jak to się robi w Amazon.com.

Podobne artykuły:

Jak to się robi w Amazon.com

Amazon w języku polskim, ale nie pod polską domeną

Amazon dla polskich firm

Książki o Jeffie Bezosie i Amazon.com dostępne na naszym rynku:

Jeff Bezos i era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko

Jednym kliknięciem. Historia Jeffa Bezosa i rosnącej potęgi Amazon.com

Similar Posts