W tym wpisie chciałbym przestrzec osoby, które rozpoczęły działalność gospodarczą przed różnymi oszustami i naciągaczami, których nie brakuje a którzy będą próbowali wyciągnąć od Was różnymi sposobami pieniądze i narazić na zupełnie niepotrzebne koszty.

Mnie podczas prowadzenia firmy próbowano oszukać na różne sposoby, czy to na wpisy do różnych rejestrów, które absolutnie nie są obowiązkowe czy też na nic niewartą reklamę, na dotacje unijne a ostatnio również na domeny internetowe. Zazwyczaj nie są to jakieś wielkie kwoty, najczęściej w przedziale od 100 do 300 zł.

Ja nigdy nie dałem się naciągnąć, ale wiem, że sporo początkujących przedsiębiorców daje się oszukać a jak już wpłacimy pieniądze naciągaczom odzyskanie ich jest praktycznie niemożliwe. Oszuści obierają sobie za cel głownie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Wpisy do rejestru przedsiębiorców

Rozpoczynając działalność gospodarczą musisz złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek ten nosi nazwę CEIDG-1.

Na stronie głównej CEIDG widnieje informacja, że wszystkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są bezpłatne.

Tymczasem na rynku funkcjonują firmy, które oferują wpisy do różnego rodzaju rejestrów przedsiębiorców za opłatą.

Pierwsze takie pismo dotarło do mnie po mniej więcej dwóch miesiącach od rozpoczęcia działalności gospodarczej, pismo z wezwaniem do zapłaty 195 zł za wpis do Krajowego Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych.

Od razu wydało mi się to podejrzane, sporo wcześniej czytałem o zakładaniu firmy i nic nie słyszałem o podobnych opłatach, poza tym pismo było wysłane zwykłym listem. Był też bardzo krótki nieprzekraczalny termin zapłaty, musiał bym więc przelew zrobić praktycznie od razu. Wystarczyło wpisać nazwę owego rejestru w Google, żeby od razu zorientować się, że to zwykłe oszustwo. Pismo wyglądało tak jak poniżej, do tego był dołączony druk na wpłatę.

pismo-19533

W ferworze codziennych zajęć i rachunków do zapłaty, łatwo się jednak dać nabrać, tym bardziej, że wiarygodność pisma mogą potwierdzać czerwone pieczątki, jakimi charakteryzują się pisma urzędowe a także powoływanie się na paragrafy. Jeśli nie wczytamy się dokładnie w treść pisma może nas też zmylić zdanie, w którym mowa, że opłata jest „obowiązkowa”, dodając do tego krótki termin płatności, zazwyczaj do następnego dnia możemy niestety nie opacznie dokonać wpłaty i 200 złotych zostaje wyrzucone w błoto, bo w praktyce odzyskanie tych pieniędzy może być bardzo trudne lub wręcz możemy już o nich zapomnieć.

Poniżej zamieszczam kolejne pismo, jakie otrzymałem jakiś czas później, tym razem próbowano mnie naciągnąć na 135 zł. List z wezwaniem do zapłaty za wpis do „Rejestru Polskich Podmiotów Gospodarczych”. Kolejna oferta handlowa, podobnie jak w pierwszym piśmie nieprzekraczalny krótki termin płatności.

pismo-2

Jeśli dostaniecie podobne pisma, bądźcie czujni. Pisma te dzisiaj mogą wyglądać nieco inaczej, gdyż oszuści chcąc uniknąć kłopotów z prawem umieszczają informację, że opłata jest fakultatywna, a fakultatywna oznacza dobrowolna, opcjonalna i niezobowiązująca. Niestety nie wszyscy znają znaczenie tego słowa, gdyż wielu przedsiębiorców nadal daje się nabrać i opłaca „fakultatywną” opłatę mimo że sprawa jest znana już od dość dawna i w Internecie można bez problemu znaleźć informacje na temat tego procederu.

A wystarczy wpisać w wyszukiwarkę daną frazę, np. „krajowy rejestr firm i działalności gospodarczych 195 zł” i już macie kilkanaście linków do stron, z których od razu widać, że to zwykłe złodziejstwo.

Można też wejść na stronę danego rejestru i też nietrudno będzie się zorientować, że to podejrzana instytucja lub po prostu skontaktować się ze swoim biurem rachunkowym i wszystko będzie jasne.

Naciąganie na dotacje unijne

Inną próba wyłudzenia pieniędzy to oferowanie pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

W moim przypadku wyglądało to tak. Zadzwoniła konsultantka z firmy, której nazwy nie pamiętam, i poinformowała mnie, że jest możliwość otrzymania bezzwrotnego dofinansowania na firmę ze środków unijnych. Oni pomogą przygotować wnioski i biznesplan. Miało się to odbyć tak, że przyślą do mnie kuriera, który przywiezie materiały, kurierowi trzeba będzie zapłacić przy odbiorze, jeśli mnie pamięć nie myli chyba 290 zł a potem skontaktuje się ze mną konsultant, żeby ustalić dalsze szczegóły.

To był czas, gdy nie było już bezzwrotnych dotacji unijnych, o czym doskonale wiedziałem. Nietrudno się więc domyślić, że gdybym skorzystał z tej propozycji otrzymałbym za 290 zł plik bezwartościowych broszur, które można by sobie wydrukować bezpłatnie z Internetu.

Dwa razy próbowano mnie oszukać na dotacje, druga propozycja, również telefoniczna była podobna.

Jak się okazuje takich naciągaczy jest sporo, jeśli ktoś da się wykiwać, nie ma już co liczyć na zwrot pieniędzy. Ustawa o ochronie praw konsumentów, która pozwala na odstąpienie od umowy zawartej na odległość w terminie 10 dni, nie ma zastosowania do przedsiębiorców.

Oszustwa na domeny internetowe

Na domenach próbowano mnie oszukać już nie raz. Za pierwszym razem zadzwoniła pani, która przedstawiła się, że dzwoni z Krajowego Spisu i Rejestru Domen Internetowych i poinformowała, że zgłosił się do nich ktoś, kto chce zarejestrować domenę velino.waw.pl i velino24.pl. Wyjaśniła mi, że mam pierwszeństwo w zakupie tych domen ponieważ posiadam domenę velino.pl, dodała jeszcze, że są to już dwa ostatnie rozszerzenia velino, co było kompletną bzdurą, gdyż tych rozszerzeń jest kilkanaście i nie sposób zarezerwować wszystkich, nie miałoby to zresztą żadnego sensu, bo i tak pojawią się nowe rozszerzenia. Opłata za taką usługę to 249 za każdą domenę na rok.

Odmówiłem zdecydowanie, chociaż muszę przyznać, że w tym przypadku w pierwszej chwili nie miałem stu procentowej pewności, czy to oszustwo. Dopiero po zakończeniu rozmowy sprawdziłem w Internecie, że to kolejni naciągacze. Nie istnieje coś takiego jak Krajowy Spis i Rejestr Domen Internetowych. Natomiast nazwa jest podobna do Krajowego Rejestru Domen, działającego pod adresem DNS.pl, należącym do NASK. Nask zresztą ostrzega na swojej stronie przed oszustami, którzy jak się okazuje nie tylko dzwonią do wybranych firm, ale również rozsyłają maile.

Jeśli taka firma zaoferuje domenę, na której będzie Wam zależało to warto poprosić o czas do namysłu, sprawdzić, czy dana domena jest wolna i zarejestrować samemu, za pierwszy rok zapłacicie pewnie około 12 zł w promocji.

Kolejny raz próbowano mnie oszukać na domenę całkiem niedawno, jakiś miesiąc temu, tym razem otrzymałem sms-a takiej treści:

„Uprzejmie informujemy, że nazwa domeny velino.net.pl nie została opłacona na kolejny okres rozliczeniowy i jest w trakcie 14-dniowego wygasania. Usługi z nią związane przestaną być wkrótce dostępne. Koszt odnowienia na kolejny rok wynosi 99 zł netto. Zadzwoń pod nr 22 270 63 91 (Infolinia 801 06 63 91) lub odeślij Kontakt, oddzwoni konsultant. Z pozdrowieniami, zespół Domeny365.eu”.

Po siedmiu dniach kolejny mail z „uprzejmym przypomnieniem”, i potem jeszcze jeden.

Problem w tym, że w ogóle nie mam zarejestrowanej domeny velino.net.pl.

Jak widać kolejny pseudo-przedsiębiorca próbuje zrobić szybki biznes na naiwności właścicieli firm.

Bezwartościowe propozycje reklamowe

Właściciele firm otrzymują też sporo propozycji reklamowych i tutaj też trzeba bardzo uważać, gdyż możecie wtopić nawet parę tysięcy płacąc za bezwartościową reklamę.

Nie wszystkie jednak propozycje są bezwartościowe, nie można z góry zakładać, że propozycja jest kiepska czy, że dzwonią do nas oszuści. Podczas rozmowy telefonicznej nie sposób jednak tego od razu ocenić.

Jedno co mogę poradzić, to nigdy, ale to przenigdy nie zawierajcie umowy od razu przez telefon. Musicie być świadomi tego, że każde działanie, jakie podejmiecie może mieć daleko idące konsekwencje prawne, i spowodować powstanie zobowiązań, których nie będziecie w stanie przewidzieć lub wypełnić.

Szczególnie uważajcie na propozycje firm zarządzających domenami internetowymi, i proponujących usługę przekierowania adresów np. net, czy com.pl na Waszą stronę Miałem podobną propozycję bezpłatną na rok i niezobowiązującą i właśnie na te „niezobowiązujące” propozycje bądźcie szczególnie czujni, bo może się okazać, że za parę dni otrzymacie fakturę do zapłacenia. I wtedy jest już niestety problem, gdyż jeszcze raz powtarzam, że w stosunkach między przedsiębiorcami nie mają zastosowania przepisy ustawy o ochronie niektórych konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, nie będziecie mogli więc złożyć oświadczenia o odstąpieniu od umowy w dziesięciodniowym terminie.

Co więc robić, jak już zdarzy się nieszczęście i nieopatrznie zawrzecie umowę przez telefon? Wtedy niestety nie obejdzie się prawdopodobnie bez pomocy prawnika. Jeśli macie taką osobę w rodzinie lub wśród znajomych to skonsultujcie się i poproście o pomoc, być może sprawę da się odkręcić. Niestety zawsze będzie to oznaczało problemy i niepotrzebny stres, dlatego też radzę:

Jeśli nie jesteście daną propozycją w ogóle zainteresowani, najlepiej podziękować i szybko zakończyć rozmowę.

Jeśli wydaje Wam się, że jest to ciekawa propozycja zawsze proście, żeby firma przysłała ofertę na maila. Ja zawsze tak robię i zazwyczaj przysyłają, czasami zdarzają się propozycje warte rozważenia. Wtedy bez problemu zorientujecie się z kim macie do czynienia, sprawdzicie opinie o firmie na forach internetowych i wtedy można podjąć decyzję.

Jeśli macie stronę internetową to na pewno będziecie otrzymywali propozycję reklamy, pozycjonowania i inne.

Szczególną ostrożność zalecam przy ofertach pozycjonowania, to zazwyczaj nie jest tanie a jeśli zwiążecie się z nieodpowiednią firmą to nie dość, że wyrzucicie w błoto duże pieniądze to wręcz niektóre firmy mogą stosować praktyki zakazane przez Google, a to może doprowadzić do tego, że Wasza strona w ogóle zniknie z wyników wyszukiwania. To zresztą jest temat na oddzielny artykuł.

Miałem takich ofert sporo, telefonicznych i mailowych, jedna z firm na przykład oferowała reklamę AdWords za 280 zł rocznie, w tym było już ich wynagrodzenie za usługę i budżet na kampanię, czyli wychodzi, że chcieli zrobić kampanie za niecałą złotówkę budżetu za dzień a gdzie ich wynagrodzenie? Jeśli skorzystacie z tego typu propozycji to niestety ale wtopiliście 300 zł.

Są też firmy, które oferują tzw. „pakietu starter”, jest to darmowy wpis na ich stronie, ale uwaga – darmowy jest tylko przez rok, w regulaminie jest zapis o automatycznym przedłużeniu umowy i jeśli w odpowiednim czasie z usługi nie zrezygnujecie to otrzymacie fakturę na następny rok.

Zawsze bądźcie bardzo ostrożni co mówicie, jeśli zadzwoni do Was konsultant propozycją z takiej firmy, bo może się okazać, że nawet nie wiecie o tym, że zawarliście umowę przez telefon i jakież będzie Wasze zdziwienie, jeśli po roku przyjdzie faktura do zapłacenia.

Inne oszustwa

Trzeba również bardzo uważać na niektóre e-maile, które otrzymujemy, gdyż załączniki, które w nich się znajdują mogą wyrządzić olbrzymie szkody na komputerze albo tez przestępcy wejdą w posiadanie naszych danych, loginów i haseł.

Kilka razy dostałem maila o takiej treści:

Witam,

„W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej w załączeniu przesyłam fakturę, hasło do faktury invoice”.

Pozdrawiam

Albo, jeden z ostatnich maili:

Szanowni Państwo,

Ze względu na brak spłaty zadłużenia przesyłamy przedsądowe wezwanie do zapłaty oraz ewentualną propozycję ugody.

Hasło do zalącznika: windykacja01

KRUK S.A

Wołowska 8

Wrocław

Firma Kruk, której klientami są osoby borykające się z zadłużeniem naprawdę istnieje pod tym adresem we Wrocławiu i na swojej stronie informuje o fałszywych mailach od firm, które posługują się jej danymi.

Jeśli nieopatrznie rozpakowałeś załącznik, przeskanuj system dobrym programem antywirusowym a także pozmieniaj hasła. Najlepiej było by w takim przypadku zrobić reinstalację systemu.

Jak więc widać pułapek czyhających na właścicieli firm jest sporo, a przestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby na szybkie wzbogacenie się kosztem nierozważnych przedsiębiorców.

Jeśli i Was próbowano oszukać, napiszcie o tym w komentarzach, w ten sposób uchronimy innych przed przykrymi zdarzeniami.