Biznesplan, podobno od tego wszystko się zaczyna.

Jak twierdzi wielu ekspertów zanim w ogóle udasz się do urzędów, żeby załatwić formalności związane z założeniem firmy najpierw powinieneś przysiąść i stworzyć solidny biznesplan. Bo jeśli tego nie zrobisz to nie jesteś profesjonalistą i w ogóle Twoje przedsięwzięcie z pewnością bardzo szybko poniesie całkowitą klapę. Dla niektórych biznesplan to drogowskaz i wyrocznia.

Prawda jest jednak taka, że większość biznesplanów po napisaniu ląduje w szufladzie i nikt do nich więcej nie zagląda. Jest jednak powód dla którego biznesplan może być konieczny – pieniądze. A więc gdy starasz się o kredyt w banku oraz dla inwestorów.

Jednak jeśli na razie nie planujesz starać się o kredyt ani pozyskać inwestora to nie trać czasu na pisanie biznesplanu. Twierdzenia, że biznesplan jest podstawą powstania i działania firmy to w dzisiejszych czasach kompletne bzdury.

Zanim skończysz kreślenie analiz, charakterystyki klientów czy rysowanie tabelek i wykresów, może się okazać, że w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie Twoje wypociny będą już nieaktualne.

Zamiast tego od razu nastaw się na działanie, bo jak powiedział Peter Drucker

Plany to jedynie dobre intencje, chyba, że natychmiast przeradzają się w ciężką pracę.

Jeśli masz pomysł na biznes to powinieneś zacząć działać. Nigdy na pewno nie będziesz wiedział, czy Twój pomysł wypali. Na etapie tworzenia biznesplanu mógłbyś wręcz dojść do wniosku, że dany projekt nie ma szans na sukces, tymczasem w rzeczywistości może być zupełnie inaczej.

Nie mam oczywiście nic przeciwko planowaniu. Wyznaję jednak zasadę, że należy planować na bieżąco. Wystartuj ze swoim pomysłem, znajdź pierwszych klientów i obserwuj ich potrzeby. To da Ci nie tylko motywację do działania, ale łatwiej będzie Ci planować następne kroki.

Owszem wizja jest ważna, musisz mieć wizję i jasno określony cel, co chcesz osiągnąć. Jednak poświęcenie kilku dni na pisanie klasycznego biznesplanu to nic więcej jak tylko strata czasu.

Twój biznesplan powinien zmieścić się na jednej stronie A4.

I właśnie taki jednostronicowy, gotowy biznesplan dla Was przygotowałem. Można go pobrać tutaj w formacie PDF.

Pól godziny, tyle czasu wystarczy, żeby go wypełnić. I jest on wystarczający na początek.

Po spisaniu celów, spisz konkretne zadania, jakie należy wykonać, aby te cele zrealizować. Nie zapomnij o określeniu dat.

I zacznij działać.

Wszystkie nowe pomysły, które zaczną przychodzić Ci do głowy spisuj w oddzielnym notesie. Twój biznesplan musi być dynamiczny, przeglądaj go z tygodnia na tydzień i uzupełniaj na bieżąco.

Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkich przekonam do koncepcji jednostronicowego biznesplanu. Na pewno wielu z Was będzie wolało stworzyć klasyczny rozbudowany biznesplan. Można i tak.

Nie ma jednak szans na zrealizowanie jakiegokolwiek planu bez działania. A więc zacznij, wykonaj pierwszy mały krok, po prostu zrób to.