Zdobywanie wiedzy jeszcze nigdy nie było tak łatwe jak w dzisiejszych czasach. W internecie możemy znaleźć wiele naprawdę wartościowych informacji na każdy temat. Tak jak zapowiadałem wcześniej na Facebooku, na blogu będą się pojawiały artykuły na temat inwestowania w nieruchomości. To pierwszy artykuł na ten temat, w którym chcę Wam pokazać moim zdaniem najlepsze strony, na których znajdziecie darmową wiedzę, która pozwoli Wam zacząć działać w tym biznesie.
Te strony to skarbnica wiedzy o nieruchomościach, ale czy faktycznie czytanie artykułów, słuchanie podcastów, czy oglądanie filmów na YouTube wystarczy, żeby zacząć działać na rynku nieruchomości?
O tym za chwilę, ale najpierw obiecane zestawienie wartościowych stron:
Audycji Pawła Albrechta „Albrecht o nieruchomościach” możecie posłuchać na stronie pawelalbrecht.com, na YouTube oraz w radiu Kontestacja.
Paweł opowiada o różnych sposobach zarabiania na nieruchomościach, o szukaniu okazji inwestycyjnych, o tym jak budować relacje z innymi inwestorami. Jest tu sporo o podnajmie, możecie zobaczyć historie sukcesu osób, które inwestują w nieruchomości. Są również wywiady z Pawłem i z innymi inwestorami. W tej chwili Paweł działa już nie tylko na rynku polskim, ale również w Wielkiej Brytanii. Opowiada również o inwestowaniu w nieruchomości w innych krajach.
Miałem okazję poznać Pawła osobiście na Akademii Sourcingu i podziwiam go za to czego dokonał w tak krótkim czasie i jaką społeczność zbudował.
Od niedawna Paweł organizuje również spotkania regionalne dla osób, które są zainteresowane inwestowaniem w nieruchomości, na których możecie poznać inne osoby zainteresowane tym tematem. Dla mnie miejsce numer jeden w internecie w temacie nieruchomości ze względu na jakość audycji i bardzo dobrze uporządkowaną wiedzę.
Blog Damiana Kleczewskiego „Zrozumieć nieruchomości” chyba trochę słabo się pozycjonuje, bo dość długo to trwało zanim tu trafiłem, a już od jakiegoś czasu szukałem informacji na temat nieruchomości w internecie. A jest tu bardzo dużo wartościowych materiałów. Trafiłem tu, szukając informacji o podnajmie mieszkań, na bardzo ciekawy wywiad z Mateuszem Krzysztofiakiem. W strefie audio znajdziecie dużo więcej ciekawych wywiadów na temat inwestowania w nieruchomości, o tym jak inwestować w garaże, są też informacje na temat home stagingu. Damian specjalizuje się w wyszukiwaniu okazji inwestycyjnych w kamienicach, a więc inwestorzy zainteresowani tym tematem znajdą tu przydatne informacje.
Podcast Ruszamy Nieruchomości oraz Kobieca Strona Inwestowania
Podcast Ruszamy nieruchomości prowadzony przez Martę Baczewską-Golik to podcast, w którym znajdziecie tematy związane z szeroko pojętym rynkiem nieruchomości. A więc o zakupie, sprzedaży, finansowaniu i aranżacją nieruchomości. Jest tam już ponad 80 ciekawych wywiadów. Marta wraz z Martą Smith stworzyły również portal Kobieca Strona Inwestowania. Na tej stronie, prowadzonej przez dwie Marty znajdziecie sporo przydatnych materiałów, które pomogą Wam stawić pierwsze kroki w inwestowaniu i biznesie! Są tam zarówno materiały darmowe, jak i płatne kursy. Warto zajrzeć.
Jednym z najważniejszych elementów udanego najmu jest odpowiednio przeprowadzony remont. specjalistami od remontów są Katarzyna i Jeremiasz Gorzędowscy. Na ich blogu znajdziecie sporo informacji na temat, jak szybko i sprawnie, a także optymalnie cenowo przeprowadzić remont mieszkania. Możecie także pobrać listę zakupową.
Katarzyna i Jeremiasz zajmują się wynajmem i podnajmem nieruchomości a także flipami. Są autorami książki: „Jak sprytnie wyremontować i wyposażyć mieszkanie. Poradnik (nie tylko) dla właścicieli mieszkań na wynajem”.
jakoszczedzacpieniadze.pl
Blog Michała Szafrańskiego nie jest co prawda blogiem w całości poświęconym tematyce inwestowania w nieruchomości, ale jest tu mnóstwo bardzo rzetelnych informacji na ten temat. Polecam szczególnie podcasty z ekspertami od nieruchomości. Właśnie z bloga Michała dowiedziałem się o szkoleniach organizowanych przez Piotra Hryniewicza i wziąłem w takim szkoleniu udział. Warto też posłuchać wywiadu z Mateuszem Brejtą na temat podnajmu, są wywiady z doradcą podatkowym, ze specjalistą od negocjacji i dużo, dużo więcej.
Daniel Siwiec jestem deweloperem i inwestorem realizującym głównie projekty mieszkaniowe. Daniel jest również mentorem i szkoleniowcem. Polecam jego podcast oraz kanał na YouTube, tam znajdziesz m.in. biznesowe rozmowy podczas jazdy – Business Rider. Dowiesz się jak kreatywne finansować nieruchomości przy niewielkim kapitale, albo w ogóle bez kapitału. Sporo porad na temat: jak zacząć inwestować w nieruchomości, strategie, w co i jak inwestować.
Na blogu prowadzonym przez Grzegorza Grabowskiego znajdziecie mnóstwo rzetelnych wpisów o podatkach związanych z inwestowaniem w nieruchomości. Jeśli nie macie pewności, jak coś rozliczyć lub opodatkować zajrzyjcie na blog wynajmistrz.pl. Grzegorz jest też autorem książki, która jest kompendium wiedzy odnośnie rozliczania najmu.
Inne strony, na które warto zajrzeć.
Polecam też wysłuchać audycji związanych z nieruchomościami na stronie Asbiro.
Ale czy faktycznie darmowe materiały z internetu wystarczą, żeby zacząć coś robić w temacie nieruchomości?
Na pewno, jeśli wysłuchalibyście wszystkich audycje ze stron, do których linki zamieściłem, to jest tam olbrzymia wiedza. Zapoznanie się z tymi materiałami zajmie jednak ogrom czasu.
Czy warto jeździć na płatne szkolenia?
Zdecydowanie tak. Jeśli miałbym podać 3 powody, dla których warto jeździć na szkolenia z nieruchomości to jest to: Po pierwsze networking, po drugie networking, i po trzecie networking.
Jeśli jedziesz pierwszy raz na szkolenie to najważniejsze będzie dla Ciebie zdobyć, jak najwięcej wiedzy. Nawet jeśli coś już wiesz w temacie nieruchomości, i niektóre wykłady Ci się nie przydadzą, to na pewno usłyszysz tam o rzeczach, których w internecie na pewno nie znajdziesz. Poza tym inspiracja – możesz z kimś porozmawiać i dzięki temu wpaść na doskonały pomysł. Na szkoleniach poznasz nowych ludzi, a co za tym idzie otworzysz się na różne perspektywy i różne podejścia do tego biznesu. Może znajdziesz partnera biznesowego, albo inwestora, który będzie chciał sfinansować Twój pomysł.
Warto też dołączyć do stowarzyszenia „Mieszkanicznik”. Będziesz mógł uczestniczyć w spotkaniach z ludźmi zainteresowanymi tematem nieruchomości. Mieszkanicznik ma oddziały w kilkunastu miastach w Polsce a także za granicą.
Skąd jeszcze czerpać wiedzę? Oczywiście z książek, o wartościowych książkach napiszę w oddzielnym artykule.