Rozpoczął się nowy rok szkolny, a więc czas nauki. Ja co prawda lata szkolne mam już dawno za sobą, ale uczę się cały czas nowych rzeczy. Uczę się z kursów online, czytam dużo książek, chodzę na prywatne lekcje z języka angielskiego, aby opanować ten język do perfekcji. Myślę, że przez ostatnie 3 lata zdobyłem więcej przydatnej wiedzy niż przez wszystkie lata szkolne razem wzięte.
Ale jaki się uczyć szybciej i z większą przyjemnością, aby sama myśl o nauce nie była koszmarem? Jak uniknąć nudnego wkuwania na pamięć i łatwo zapamiętywać fakty i daty?
Przygotowałem dla Was propozycję 5 książek, które pomogą Wam uczyć się szybciej i skuteczniej. Umiejętność szybkiej nauki da Wam dużą przewagę nie tylko w szkole, ale i w biznesie, czy karierze zawodowej. Książki te przeznaczone są nie tylko dla uczniów czy studentów, ale i dla dorosłych, którzy chcą uczyć się efektywniej.
1. Włam się do mózgu – Radek Kotarski
Radka Kotarskiego możecie kojarzyć z telewizji. Jest on m.in. autorem programu „Podróże z historią” w TVP2.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że Radek Kotarski jest również właścicielem wydawnictwa Altenberg, które wydało sporo wartościowych książek. Jest również autorem książki „Włam się do mózgu”.
Przeczytałem tą książkę z zapartym tchem i moim zdaniem jest to najlepsza pozycja w temacie efektywnego uczenia się. Radek sam udowodnił skuteczność technik, które opisuje. W pół roku od zera nauczył się języka szwedzkiego i zdał egzamin Swedex, który przeprowadzany jest przez Uniwersytet Ludowy w Göteborgu na poziomie średniozaawansowanym.
Kilkanaście ciekawych metod nauki, które opisuje Radek, można wykorzystać nie tylko przy nauce języków, ale przy nauce czegokolwiek. Książkę jest pięknie wydana, bogato ilustrowana, dlatego czyta się ją przyjemnie i szybko.
2. Rusz głową – Tony Buzan
Tony Buzan to światowej sławy autorytet w dziedzinie metod efektywnej nauki, napisał 19 książek poświęconych temu zagadnieniu. Ja spotkałem się z kilkoma jego książkami i dlatego właśnie kolejne pozycje na liście książek do szybkiej nauki, to będą właśnie książki Toniego Buzana.
Pierwszą książką autora, którą przeczytałem to książka „Rusz głową”, i myślę, że jest to dobra pozycja na początek przygody z Tonym Buzanem.
Autor opisuje techniki podnoszące efektywność pracy umysłowej. Pisze o tworzeniu map myśli, o metodach skutecznego notowania, o szybkim i bezbłędnym zapamiętywaniu. Porusza też zagadnienie szybkiego czytania. Książka pomaga lepiej zrozumieć jak funkcjonuje nasz mózg.
3. Mapy twoich myśli – Tony Buzan
Książka szczegółowo opisuje stosowanie tzw. map myśli, czyli metody tworzenia notatek, znacznie usprawniających naukę i pracę. Metoda Mind mapping całkowicie eliminuje tworzenie długich notatek. Stworzone przez Buzana mapy myśli ułatwiają zapamiętywanie i kojarzenie poprzez stosowanie notatek, w których stosuje się różnej grubości kolorowe linie. W centrum takiej mapy umieszczamy kluczowe zagadnienie, a od niego wyprowadzamy gałęzie pośrednie. W książki dowiecie się wszystkiego o tworzeniu map myśli, i o tym jak je stosować, jest ona napisana w przystępny sposób.
4. Pamięć na zawołanie – Tony Buzan
Ta publikacja być może nie każdemu przypadnie do gustu. Jest tu dużo ćwiczeń, po każdym rozdziale, testy na zapamiętywanie: twarzy, numerów telefonów nazwisk, kart, przypadkowych ciągów liczb.
Do lektury tej książki potrzeba trochę cierpliwości. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany, by poprawić swoją pamięć możesz sięgnąć po tą książkę.
5. Grama to nie drama – Arlena Witt
Na deser polecam książkę do nauki angielskiej gramatyki. Jest to na pewno jedna z najlepszych pozycji na rynku. Świetnie tłumaczy gramatykę, sporo tu humoru, cytatów z filmów oraz utworów muzycznych. To sprawia, że gramatyka nie jest tak straszna jak może się wydawać. W książce jest też oczywiście sporo ćwiczeń pozwalających utrwalić przerabiane tematy. Książka jest wydana w dwóch tomach.
Polecam tylko książki, które sam przeczytałem lub co najmniej się z nimi dobrze zapoznałem. Być może znacie jeszcze inne pozycje, których tutaj nie wymieniłem, a które są warte polecenia. Jeśli tak, piszcie w komentarzach.