Bez względu na to, czy prowadzisz biznes, czy jesteś freelancerem, czy chcesz być bardziej produktywnym w życiu prywatnym, potrzebujesz narzędzi, które pomogą Ci zapanować nad zadaniami, uporządkować dokumenty i zautomatyzować pracę.
Przedstawiam 7 narzędzi, które ja sam używam i bez których nie wyobrażam sobie efektywnego działania.
1. Clickup – zarządzanie zadaniami
Jest sporo narzędzi do zarzadzania zadaniami. Ja sam testowałem w przeszłości kilka z nich, m.in. Wunderlist, To do List, Any, Trello czy Nozbe. Są to dobre narzędzia, jednak zawsze czegoś mi w nich brakowało i w konsekwencji nie mogłem się zdecydować, którego z nich używać.
Do Clickupia też początkowo podchodziłem sceptycznie, ale to głównie dlatego, że nie za bardzo wiedziałem, jak go używać. Jednak po zapoznaniu się z podstawowymi funkcjami nie mam już wątpliwości, że jest to zdecydowanie najlepsze narzędzie z jakim dotychczas się spotkałem.
Jeśli używasz Clickupa jednoosobowo to darmowa wersja powinna Ci wystarczyć, może ona być wystarczająca nawet przy bardzo małym zespole. Jeśli jednak zdecydujesz się na stopień wyżej, czyli „Plan Unlimited” to jest to i tak, jak na ten moment (luty 2022) najkorzystniejszy cenowo plan na rynku.
2. Google keep – notatki głosowe
Aplikacja Google Keep to genialne narzędzie do tworzenia szybkich notatek głosowych. Włączasz je błyskawicznie i zaczynasz dyktować a notatkę masz w formie nagrania, jak również gotowego tekstu, który możesz skopiować np. do dokumentów google.
3. Google Dokumenty – pisanie tekstów
Dokumenty Google to narzędzie, które oszczędzi Ci olbrzymią ilość czasu dzięki funkcji „Pisanie głosowe”. Aby uruchomić pisanie głosowe po otwarciu Google docs, klikasz w „narzędzia”, następnie w „pisanie głosowe” i możesz dyktować. Jedyne co będziesz musiał zrobić, to wstawianie przecinków, kropek i korekta literówek. Dużym plusem jest też to, że masz dostęp do swoich plików na każdym komputerze
Funkcja pisanie głosowe działa tylko na przeglądarce Chrome. Jeśli używasz Macbooka to możesz skorzystać z funkcji dyktowania wciskając dwukrotnie klawisz FN w dowolnym edytorze tekstu.
4. Evernote – zapisywanie notatek i linków
Evernote to aplikacja do robienia notatek, ale nie tylko. Ja używam ją głównie do zbierania linków, zdjęć́, czy innych informacji z internetu.
5. Kalendarz Google
Kalendarz Google to jedna z podstawowych aplikacji do zarządzania czasem. Dzięki niej zaplanujesz dzień, ustawisz przypomnienia o nadchodzących spotkaniach i wydarzeniach. Harmonogram swoich zajęć możesz planować według dnia, tygodnia, miesiąca i roku.
6. Adobe skan – skanowanie dokumentów
Adobe skan to aplikacja, którą odkryłem niedawno i od tej pory praktycznie nie używam już tradycyjnego skanera. Skaner Adobe to aplikacja na telefon i działa cudownie. Ostatnio skanowałem dokumenty w trudnych warunkach, gdy w pomieszczeniu było dość ciemno a i tak aplikacja poradziła sobie perfekcyjnie.
Adobe skan automatycznie rozpoznaje tekst OCR i umożliwia zapisywanie i organizowanie dokumentów w postaci plików Pdf lub JPEG. Przy skanowaniu sama wykadruje dokument i zwiększy ostrość, a Tobie pozostaje tylko dotknąć ekranu telefonu. Dokumenty możesz sobie od razu przesłać przez pocztę email.
7. Google Drive – przechowywanie plików
Dzisiaj konieczne jest mieć dostęp do swoich plików z każdego urządzenia bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. Czasami musimy też przesłać do kogoś pliki o dużych rozmiarach. Takie usługi oferują serwisy do przechowywania i przesyłania plików, jak Google Drive czy Dropbox.
Na początku używałem Dropboxa, ale ze względu, że oferował jedynie 2 GB darmowego miejsca na dysku w chmurze, zmieniłem go na Google Drive, który daje aż 15 GB darmowego miejsca na start.
Ósmym narzędziem, którego używam to tradycyjny notes, który czasami też się przydaje, szczególnie na konferencjach.