Chciałbym założyć własną firmę, ale…
To jest pierwszy wpis na blogu zycienaswoim.pl Skoro tu trafiłeś, to znaczy, że prawdopodobnie jesteś właścicielem swojego biznesu lub też zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy.
Jeśli zastanawiasz się nad założeniem działalności gospodarczej i masz już jakiś pomysł, wiesz jaka miałaby to być firma, co chciałbyś robić, ale być może gnębią Cię wątpliwości, czy w ogóle warto, przecież może się nie udać, może też pracujesz jeszcze na etacie i boisz się, że nie wygospodarujesz dodatkowego czasu na prowadzenie firmy…
Przede wszystkim nigdy nie będziesz miał gwarancji, że się uda, nawet jeśli masz najlepszy pomysł i jesteś przekonany, że to strzał w dziesiątkę w rzeczywistości może się okazać, że wcale tak nie jest. Jedno co mogę doradzić to to, że nie należy czekać na najlepszy moment, analizować wszystkiego setki razy, bo i tak rzeczywistość wszystko zweryfikuje, nie jesteś w stanie wszystkiego się dowiedzieć, wszystkiego sprawdzić zanim nie zaczniesz. Musisz zacząć a bezcenne doświadczenie zdobędziesz ucząc się już w trakcie realnych działań, na pewno popełnisz błędy, ja popełniłem ich sporo, teraz pewnie wiele rzeczy zrobiłbym inaczej, ale nigdy bym się tego nie dowiedział, gdybym nie zaczął.
Własna firma + etat
Jeżeli masz pracę, nie musisz od razu się zwalniać i stawiać wszystko na jedną kartę. Praca na etacie i jednoczesne prowadzenie własnej firmy to dobra opcja w początkowym okresie, tym bardziej, jeśli nie dysponujesz znacznym kapitałem na rozpoczęcie działalności. Takie rozwiązanie jest dobre także z tego powodu, że zyski z działalności, jeśli się pojawią możesz inwestować w rozwój firmy a pensje z etatu przeznaczyć na życie. Jest to więc pewna poduszka bezpieczeństwa, która może Cię też uchronić od katastrofy. Bylebyś tylko nie traktował swojego biznesu jako wieczne dodatkowe zajęcie – taki dodatek do pensji, bo w ten sposób nigdy nie zbudujesz wielkiej firmy a o to powinno chodzić, nastaw się więc na to, że w odpowiednim czasie Twoja firma to musi być Twoje jedyne zajęcie. Ja nadal jeszcze jestem zatrudniony w jednym z wydawnictw, jednak moja sytuacja jest dość specyficzna, współpracuję z moim pracodawcą również biznesowo, mam jednak pełną świadomość że mimo tego, taka sytuacja nie może trwać wiecznie. Nie zawsze też da się połączyć wykonywanie pracy na etacie z prowadzeniem własnego biznesu, wszystko zależy od tego, jaką masz pracę i jaki biznes będziesz prowadził.
Czy biznes plan jest konieczny
Czy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej powinieneś przygotować biznesplan? Ja uważam, że nie jest to konieczne. Kiedy przygotowywałem się do założenia swojej firmy zacząłem pisać biznesplan jednak tak naprawdę nigdy się specjalnie nie przydał, wylądował w szufladzie i nadal tam pozostaje. Warto mieć wizję tego jak firma będzie wyglądała za kilka lat, jednak w dzisiejszym świecie wszystko zmienia się dynamicznie, trzeba więc być elastycznym i potrafić się szybko dostosowywać do zmieniających się okoliczności.
Powinieneś jednak przeprowadzić pewną analizę rynku, jeśli np. zakładasz sklep to zorientuj się, jakie rabaty możesz otrzymać od swoich dostawców, bo może się np. okazać, że konkurencja sprzedaje dany towar znacznie taniej niż Twoja cena hurtowa, a gwarantuję Ci, że na pewno w wielu przypadkach dokładnie tak będzie. Dlatego warto skontaktować się z potencjalnymi dostawcami, poinformować ich, że planujesz rozpoczęcie działalności, chętnie być nawiązał współpracę i chciałbyś się zorientować, na jakie rabaty od cen detalicznych możesz liczyć na początku, jakie są minimalne zamówienia i czy dany dostawca w ogóle jest zainteresowany współpracą z małą początkującą firmą.
Pieniądze, co jeśli ich nie mam?
A co z pieniędzmi na rozpoczęcie działalności? Niewątpliwie jest to jedna z istotnych kwestii przy zakładaniu firmy, skąd więc wziąć pieniądze? Świetnie byłoby mieć oszczędności, ja zakładając działalność niestety ich nie miałem a początkowe wydatki sfinansowałem robiąc debet na koncie prywatnym. Jeśli działalność gospodarcza będzie Twoim jedynym zajęciem możesz się starać o pieniądze z Powiatowego Urzędu Pracy. Zorientuj się też, czy w Twoim województwie działają fundusze pożyczkowe, które udzielają pożyczek ze środków Unii Europejskiej. Na kredyt z banku na firmę raczej nie masz co liczyć na samym początku, banki niechętnie udzielają kredytów dla początkujących przedsiębiorców, możesz jednak spróbować postarać się o kredyt na osobę fizyczną.
Dużo zależy od tego, jaki biznes chcesz założyć. Bo jeśli Twój biznes będzie wymagał wybudowania fabryki no to raczej bez pieniędzy będzie trudno to zrobić. Jeśli jednak założysz firmę, w której główną rolę będą odgrywały umiejętności, jakie posiadasz, na przykład przepisywanie tekstów, usługi doradcze czy inne to kwoty wejścia w taki biznes będą naprawdę minimalne.
To nie bajka
Czy własna firma jest dla każdego? Na pytanie, czy to jest dla mnie? każdy powinien sobie sam odpowiedzieć. Na pewno prowadzenie własnej firmy to nie bajka, to stres, ciągłe szukanie sposobów jak przechytrzyć konkurencję, nie ma zagwarantowanej pensji na początku każdego miesiąca, wymaga przede wszystkim samodyscypliny a także umiejętności organizacyjnych, na bieżąco musisz też śledzić co się dzieje w Twojej branży, uczyć się, rozwijać i nieustannie próbować nowych pomysłów, eksperymentować wiedząc, że większość pomysłów może być nie trafiona. A więc, żeby przetrwać musisz mieć świadomość tego, że łatwo nie będzie.
Mam nadzieję, że poprzednim akapitem nie zniechęciłem Cię do prowadzenia własnego biznesu. Nie mam takiej intencji, wręcz przeciwnie – uważam, że jeśli zastanawiasz się nad założeniem firmy to powinieneś przestać się zastanawiać, tylko to zrobić. Prowadząc własną firmę nabędziesz doświadczenia i umiejętności, jakich nigdy nie zdobędziesz w pracy na etacie. Warto to zrobić nawet jeśli okaże się, że Ci się nie powiedzie i będziesz musiał zamknąć firmę. Nie będziesz przynajmniej za kilka czy kilkadziesiąt lat robił sobie wyrzutów, że miałeś pomysł a nie spróbowałeś, z czystym sumieniem będziesz mógł powiedzieć, spróbowałem, zrobiłem wszystko co można, mimo, że się nie udało, nie żałuję.
Czy biznes powinien wypływać z Twoich zainteresowań, Twoich pasji? Dobrze by było, gdyby udało się to połączyć. U mnie tak jest, nie mogę jednak powiedzieć, że robiłbym to nawet jeśli nie przynosiłoby to żadnego dochodu, na pewno nie. Firmę zakłada się po to, żeby zarabiać pieniądze. Bo, jak śpiewa Maryla Rodowicz:
Jest pewne sztywne prawo
Tak jasne, jak to słońce,
że jeśli robisz biznes,
to zrób też i pieniądze.
Bo trzeba mieć nadzieję,
że biznes się opłaci,
że będzie z niego zysk,
a firma nic nie straci.
I te słowa będą dobrym zakończeniem tego wpisu.
W kolejnych artykułach będę pokazywał najpierw jak krok po kroku założyć firmę, wypełnić wniosek do CEIDG, ZUS, jakie są koszty założenia firmy. Ponieważ ja prowadzę biznes internetowy będzie sporo o e-commerce, jednak porady zawarte w artykułach będą na pewno wartościowe zarówno dla właścicieli biznesów internetowych, jak i tradycyjnych.