Biznes, pasja, lifestyle – motyw przewodni mojego bloga, trzy słowa, które doskonale pasują również do konferencji „Biznes ponad granicami”, która odbyła się w Bangkoku w dniach 23-25 listopada 2016 roku.

Miałem przyjemność uczestniczyć w tej konferencji, a była to największa polskojęzyczna konferencja w Azji. Ostatnio raczej nie brałem udziału w konferencjach, nawet jeśli odbywały się w Poznaniu, a już eventy poza Poznaniem odpuszczałem zupełnie. Raczej nieczęsto też zdarza mi się wyjeżdżać na drugi koniec świata.

Piotra Motyla, organizatora konferencji nie znałem wcześniej osobiście. Pierwszy nasz kontakt nastąpił przez Twittera, chociaż kojarzyłem go z wywiadu, jakiego udzielił Michałowi Szafrańskiemu. Ale Piotr trafił w moje gusta, gdyż decyzję, żeby pojechać do Bangkoku, podjąłem dość szybko i od początku czułem, że powinienem tam być.

W drodze do Tajlandii, w Abu Dhabi, spotkałem Macieja Dutko, jak się okazało lecieliśmy tym samym samolotem. Maciej również pomagał w organizacji tego wydarzenia i miał w ramach konferencji szkolenie „E biznes do kwadratu”.

Do Bangkoku przybyłem dwa dni przed rozpoczęciem konferencji, tak zresztą zrobiła większość uczestników, niektórzy przyjechali jeszcze wcześniej. Była więc okazja, żeby poznać się z innymi uczestnikami i rozejrzeć się trochę po Bangkoku.

Pierwszy dzień Konferencji

Rozpoczęcie konferencji miało miejsce zgodnie z planem 23 listopada w hotelu Mandarin. Najpierw na scenie pojawił się Piotr Motyl, który przedstawił ideę prowadzenia biznesu z dowolnego miejsca na ziemi.

IMG_2608

Jako druga wystąpiła Joanna Nagadowska z Google, która pokazała kilka ciekawych narzędzi, które oferuje właśnie firma Google. Dzień wcześniej, kiedy siedzieliśmy w kilka osób w hotelowym lobby, Joasia podeszła do nas, zamieniliśmy kilka słów, ale nie mieliśmy pojęcia, że jest jednym z prelegentów. To jednak pokazuje, jakie ciekawe relacje nawiązywały się podczas konferencji. Ze wszystkimi wykładowcami można było swobodnie porozmawiać, i to nie tylko w przerwach między wykładami, ale również podczas wieczornych wyjść na miasto.

IMG_2610

Kolejnym prelegentem był Krzysztof Król, który mieszka w Tajlandii na wyspie Phuket. Krzysztof opowiedział, jak osiągnął sukces na rynku międzynarodowym. Warto wiedzieć, że jednym z projektów Krzysztofa jest bardzo popularna aplikacja do nauki języków LingLing.

Z kolei Tomek Maciejewski zachęcał do tworzenia wartościowych treści w Social Media. Tomek mówił o tym, że w Social Mediach najważniejszą rzeczą są relacje a systematyczne dodawanie wartościowych treści buduje wiarygodność firmy. Nie zawsze też musimy tworzyć nowe treści sami, warto udostępniać wartościowe treści innych twórców, bo to sprawi, że staniemy się jeszcze bardziej wiarygodni dla odbiorców.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Tomku i jego programie mentoringowym Social Media Flow, zajrzyjcie tutaj.

ebent-bpg

Kolejny wykładowca Arkadiusz Bąk opowiedział o tym, jak rozwijał firmę budowlaną w Polsce. Jego przedsiębiorstwo rozwijało się bardzo dynamicznie, ale tzw. „kontrakt życia” związany z Euro 2012, za który firma Arka nigdy nie otrzymała zapłaty, doprowadził jego firmę do upadku. To doświadczenie jednak nie załamało Arka, zaczął tworzyć biznes od nowa, tym razem w Wielkiej Brytanii i pomaga Polakom w różnych sprawach, a przede wszystkim w tym, żeby nie znaleźli się w takiej sytuacji, jakiej on doświadczył wcześniej.

Bardzo interesujące było też wystąpienie Anny Jovancic, która mówiła o zakładaniu spółek w Singapurze, Hongkongu i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Warto wiedzieć, że firmę w Singapurze można założyć przez… skype, a żeby prowadzić biznes w Singapurze, nie trzeba się tam wcale przeprowadzać. Co więcej, opodatkowaniu nie podlegają przychody spoza Singapuru, które nie trafiają na tamtejsze konta bankowe. Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, możecie się skontaktować z Anną.

IMG_2622

Kolejnym prelegentem był Łukasz Marczewski, specjalista tematyki Facebook Ads. Jego wystapienie miało tytuł „Jak pozyskać klienta w cenie pudełka zapałek”. Łukasz wyjaśnił, na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu reklam, jakimi mechanizmami kierują się ludzie klikający w reklamy i co należy zrobić, by ich reakcja na reklamę była zgodna z naszymi oczekiwaniami. Łukasz pokazał też na przykładach, jak drobna zmiana, np. tytułu książki może zwiększyć sprzedaż o kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy.

Po Łukaszu wystąpił Jerzy Sempowicz, który poruszył temat inwestowania w nieruchomości. Co ważne, Jerzy posługiwał się przez cały czas konkretnymi przykładami, jak sam zarabia na nieruchomościach. Na dodatek Jerzy to prawdziwy showman, który potrafi wprowadzić ludzi w dobry nastrój, toteż jego wystąpieniu często towarzyszyły salwy śmiechu.

IMG_2680

Po przerwie na lancz wystąpił Sławek Muturi, który również poruszył temat inwestowania w nieruchomości. Sławek opowiedział swoją historię, jak doszedł do wolności finansowej i podzielił się wieloma cennymi wskazówkami, jak szukać nieruchomości pod inwestycję. Przedstawił tez zasady, jakimi sam się kieruje, kupując mieszkania na wynajem. Jego firma Mzuri była pierwszą na polskim rynku firmą zajmującą się zarządzaniem najmem, w tej chwili jest to największa tego typu firma w Polsce.

Po Sławku swoje wystąpienie miał Tomasz Rozmus. Opowiedział on o trandingu. To rodzaj   inwestycji, ale krótkoterminowej, tutaj jednak każdego dnia można powiększać swój kapitał. Każdy dzień jest więc nową okazją, a jak pokazał Tomasz na trandingu można zarabiać mobilnie, np. za pomocą laptopa, będąc w jakimkolwiek miejscu na świecie.

Jeśli interesuje Was taki rodzaj inwestycji zajrzyjcie na stronę Tomka SmartTrader na darmowych szkoleniach będziecie mogli zobaczyć, jak handlują specjaliści.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji wystąpił Maciej Walenciak, czyli Mac Walen. Maciej prowadzi szkołę językową w Bangkoku i zarobił już kilka milionów dolarów. Jest też inwestorem i jego wystąpienie dotyczyło właśnie giełdy. Przez wielu uczestników konferencji Biznes Ponad Granicami wystąpienie Maca Walena było najbardziej wyczekiwanym i nic dziwnego, gdyż wie on o giełdzie wszystko i odnosi niesamowite sukcesy.

Wieczorem była okazja do spotkania na wspólnej kolacji na statku.

IMG_2631

Drugi dzień

Drugi dzień konferencji poświęcony był promocji książki „Biblia e-biznesu 2”. Jako pierwszy na scenie pojawił się pomysłodawca projektu Maciej Dutko, który podzielił się ciekawostkami z procesu powstawania książki. O samej książce na pewno napiszę osobny artykuł, bo jest to jedyna tak kompleksowa pozycja na polskim rynku, dotycząca sprzedaży w Internecie, a co ważne pisana przez ludzi, którzy są praktykami e-handlu. I właśnie podczas konferencji w Bangkoku miała miejsce światowa premiera tej książki.

ebent-bpg

Po Macieju na scenie pojawił się Michał Połetek, który opowiedział o Crowdfundingu, czyli formie finansowania różnego rodzaju projektów, nie tylko biznesowych, przez społeczność. Michał wraz z Jakubem Sobczakiem są pionierami w tej dziedzinie w Polsce, stworzyli oni portal PolakPotrafi. Szczerze mówiąc, wcześniej niespecjalnie interesowałem się tą formą finansowania, wydawało mi się, że to raczej działa dla projektów niekomercyjnych, np. ktoś chce sobie w ten sposób sfinansować zdobycie powiedzmy Kilimandżaro, w zamian darczyńcy otrzymają zależnie od wielkości wpłaty pocztówkę albo inny upominek. Tymczasem okazuje się, że z powodzeniem można w ten sposób sfinansować również projekty biznesowe, kluczem jest tu zgromadzenie społeczności. Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym czegoś więcej, zajrzyjcie na stronę PolakPotrafi.

Kolejny prelegent Marcin Pieleszek jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa. Marcin ostrzegał, żeby nie używać tych samych haseł w kilku serwisach. O tym, że jest to bardzo niebezpieczne, przekonał się sam Mark Zuckerberg, kiedy to wyciekły hasła z serwisu LinkedIn. Szef Facebooka używał identycznego hasła w kilku serwisach, na dodatek jego hasło brzmiało… dadada, złamanie takiego hasła hakerom nie sprawi raczej dużego kłopotu.

Zagrożeń w sieci jest bardzo dużo, Marcin zwracał uwagę, aby uczulać na nie pracowników oraz wprowadzić w firmie procedurę backupu. Jeśli chcielibyście skorzystać z usług lub szkoleń Marcina zajrzyjcie na stronę.

IMG_2673

Pasją kolejnego prelegenta Marka Niedźwiedzia jest księgowość. Marek ma olbrzymią wiedzę o zakładaniu spółek LTD i pomaga w zakładaniu takich spółek. Aspekty prawne prowadzenia biznesu za granicą są niezwykle ważne i należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Trzeba między innymi pomyśleć o rezydencji podatkowej dla spółki, aby nie było problemów z polskim ZUS-em. Dlatego jeśli będziecie chcieli założyć firmę w UK, Singapurze, Hongkongu czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, warto skorzystać z porady eksperta. Marka firma aeXea Consulting świadczy pomoc w zakładaniu firm za granicą.

Po przerwie na lancz wystąpił Dawid Starzykiewicz, który już od kilkunastu lat mieszka w Tajlandii. Dawid opowiedział o dropshippingu i o możliwościach, jakie daje taka forma prowadzenia biznesu a wiedzę na ten temat ma bardzo dużą, bo już od wielu lat prowadzi dobrze prosperującą firmę, która współpracuje ze sprzedawcami z kilkunastu krajów.

Na koniec drugiego dnia konferencji wystąpił jeden z najbardziej wpływowych polskich blogerów Jason Hunt, czyli Tomek Tomczyk, którego wykład był poświęcony social mediom, a w szczególności temu, jakich narzędzi używać do automatyzowania wpisów na portalach społecznościowych. Tomek jest autorem książki „Social Media Start”, która jest poświęcona właśnie mediom społecznościowym i jest doskonałym poradnikiem zarówno dla stawiających pierwsze kroki w social mediach, jak również dla bardziej zaawansowanych. Jest również autorem kilku innych książek: „Bloger & Social Media”, „Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj”, oraz powieści „Thorn” a także właścicielem wydawnictwa JasonHunt Books. Jego książki można kupić tylko w jednym miejscu.

IMG_2683

Trzeci dzień

Trzeci dzień konferencji to szkolenie Macieja Dutko: „E-biznes do kwadratu”. Maciej jest pomysłodawcą bestsellerowej „Biblii e-biznesu”, książki, w której znajdziecie wszystko na temat handlu w Internecie.

Maciej pomógł już tysiącom sprzedawców zwiększyć sprzedaż nawet o kilkaset procent. Podczas szkolenia podzielił się swoją olbrzymią wiedzą na temat handlu w Internecie. Pokazał wiele sposobów, jak można poprawić oferty sprzedaży na Allegro, jak również w sklepie internetowym. Maciej także rozprawił się z mitem, że cena czyni cuda. Choć niektórzy sprzedawcy wykorzystują efekt skali sprzedając dużo z niewielkimi marżami, zdecydowanie lepiej jest oferować produkty w dobrych cenach, sięgając jednocześnie po inne środku budowania przewagi konkurencyjnej. Wojny cenowe prowadzą nieuchronnie do spadku rentowności biznesu, a także do obniżenia jakości produktów i świadczonych usług.

IMG_2716

Jak zapowiedział Maciej, była to ostatnia otwarta edycja tego szkolenia. Od teraz szkolenia będą organizowane tylko dla firm.

Trzeci dzień był ostatnim dniem konferencji. Jednak osoby zainteresowane tematyką inwestowania na giełdzie, miały możliwość wzięcia udziału w szkoleniu u Maca Walena. Był na to zarezerwowany dodatkowy dzień, a szkolenie przewidziane początkowo na kilka godzin, przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych. W szkoleniu wzięło udział około 40 osób.

Konferencja dobiegła końca a uczestnicy oprócz wiedzy, inspiracji oraz wielu wrażeń, zabrali do Polski przede wszystkim nowe znajomości i kontakty. I jak podkreślała większość uczestników właśnie te kontakty są najcenniejsze. O tym jak udane było to wydarzenie, świadczy chociażby to, że wielu uczestników, jeszcze w czasie trwania konferencji już dopytywała się o następną edycję. Dobrego nastroju nie popsuła nawet nieobecność Rafała Brzoski, szefa InPostu, który miał być jednym z prelegentów, jednak z ważnych powodów biznesowych nie mógł przyjechać do Bangkoku.

Po zakończeniu konferencji udaliśmy się na kilka dni na wyspę Ko Chang. Ja niestety nie byłem do końca, ale i tak niecałe trzy dni spędzone na wyspie w pięknym ośrodku dostarczyły wielu dodatkowych wrażeń i okazji do wspólnego spędzenia czasu i integracji. fotorelację z pobytu na Ko Chang możecie zobaczyć tutaj.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o projekcie „Biznes ponad Granicami”, zajrzyjcie na stronę.