Zmiany w systemie komentarzy na Allegro

Od początku lutego Allegro planuje wprowadzać dość znaczące zmiany w systemie komentarzy. Co się zmieni? Oto lista najważniejszych zmian.

Oceny sprzedaży przestaną być anonimowe. To pozytywna zmiana, i moim zdaniem krok w dobrą stronę. Dzisiaj, skoro nie wiemy, ile gwiazdek kupujący przyznał za poszczególne obszary obsługi klienta trudno jest coś poprawić w tym temacie. To szczególnie ważne, jeśli kupujący ma zastrzeżenia, co do zgodności przedmiotu z opisem.

Od 25 stycznia jedynie kupujący będą mogli oceniać transakcje. Co do tej zmiany nie do końca jestem przekonany, czy jest ona słuszna. Ta zmiana wyeliminuje odwetowe komentarze nierzetelnych sprzedających, i to dobrze. Możliwość otrzymania negatywa jednak mobilizowała kupujących do wywiązania się z transakcji, szczególnie tych kupujących, którzy również sprzedają na Allegro i nie chcieli sobie psuć wizerunku. Można też obawiać się większej liczby krzywdzących, niesłusznych komentarzy negatywnych. Co prawda jest wtedy możliwość skierowania sprawy do Allegro, które w niektórych przypadkach może usunąć krzywdzący komentarz, ale wymaga to sporo zachodu. Żadnym pocieszeniem nie jest też to, że nadal pozostanie możliwość odpowiedzi na negatywny komentarz. Sprzedający również powinni mieć możliwość oceny kupujących, którzy nie wywiązują się z transakcji. Chociaż prawdą jest, że i tak większość sprzedających nie wystawia negatywa z obawy przed komentarzem odwetowym. Dotychczasowe komentarze od sprzedających zostaną usunięte.

Od 25 stycznia nie będzie już komentarzy neutralnych, będzie można wystawić tylko komentarz pozytywny lub negatywny. To akurat moim zdaniem dobre posunięcie. Komentarze neutralne psuły statystykę a kupującemu raczej nie pomagały w podjęciu decyzji zakupowych.

Zanim kupujący zatwierdzi negatywny komentarz lub niższą ocenę, czyli mniej niż pięć gwiazdek, Allegro zasugeruje mu podjęcie dyskusji przez wsparcie pozakupowe.

Zostanie zwiększona liczba znaków, jakie można wpisać w komentarzu z 250 do 300.

Komentarze będą mogły wystawiać tylko osoby, które dokonały pełnej aktywacji konta.

Ocena transakcji będzie obejmowała 12 ostatnich miesięcy. To w mojej ocenie dobre posunięcie, bywa tak, że dawni „Super sprzedawcy” znacznie pogorszyli jakość świadczonych usług, a nie wszyscy kupujący zwracają uwagę na komentarze z ostatniego okresu. Z kolei to też da szansę sprzedawcom, którzy znacznie poprawili jakość obsługi.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo i mają między innymi na celu zachęcenie kupujących do wystawiania komentarzy, dlatego mają zostać wprowadzone rozwiązania, które ułatwią kupującemu jego wystawienie. Można przypuszczać, że kupujący otrzyma w osobnej wiadomości link do wystawienia komentarza, a kiedy czas na wystawienie oceny będzie dobiegał końca, kupujący otrzyma przypomnienie.

Komentarz będzie można wystawić w ciągu 90 dni od zawarcia transakcji. Do tej pory czas na wystawienie komentarza był w zasadzie nieograniczony, co prawda po 60 dniach transakcje znikały z zakładki „komentarze”, ale zawsze można było wystawić komentarz przez link w wiadomości od Allegro o dokonanym zakupie. Skrócenie czasu na wystawienie komentarza do dobre posunięcie, zdarzały się sytuacje, że kupujący wystawiał negatywa po roku, bo przestał być zadowolony z zakupionego przedmiotu.

Jeśli sprzedajecie na Allegro przeczytajcie też artykuł Wszystko co powinieneś wiedzieć, żeby skutecznie sprzedawać na Allegro.

Similar Posts