Umiejętność przemawiania publicznego przyda się nie tylko w biznesie, nie tylko wtedy, gdy przemawianie to Twoja praca, nie tylko, gdy musisz wygłosić mowę na konferencji branżowej. Ta umiejętność jest tak naprawdę przydatna w codziennym życiu.

Przyda Ci się np. gdy musisz wygłosić toast, albo gdy zostaniesz wyznaczony do delegacji, aby wręczyć kwiaty na jakiejś imprezie, i trzeba będzie powiedzieć parę słów. Albo jeśli pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba się wtedy dobrze zaprezentować, a jeśli wiesz jak to zrobić, to zrobisz to dobrze. A umiejętność przemawiania przekłada się też na umiejętności liderskie, zwiększa Twoją pewność siebie.

I choć przemawiamy tak naprawdę przez całe życie, to przemówień publicznych boimy się na drugim miejscu, zaraz po śmierci. Znane są przypadki, że ktoś zwiał ze sceny po otrzymaniu pytania. Stres jest tak duży, że nawet, gdy mówimy o rzeczach na których się znamy, odczuwamy olbrzymi strach i czasami nie wiemy kompletnie, co powiedzieć.

Gdzie więc nauczyć się pewnych technik przemawiania, poznać narzędzia i strategie, które pozwolą się nam dobrze zaprezentować i przezwyciężyć stres?

Można się zapisać na kurs.

Można, ale drogo, a na dodatek po takim jedno, czy dwudniowym szkoleniu zostajesz sam, i musisz sobie radzić.

Jest inny sposób, moim zdaniem dużo lepszy – mianowicie kluby Toastmasters.

Organizacja Toastmasters powstała w 1924 roku. Zaczęło się od tego, że grupki przyjaciół spotykali się gdzieś w lokalach i chcieli ćwiczyć umiejętność przemawiania publicznie. Brali słownik, losowali słowo i osoba, która dane słowo wylosowała, miała za zadanie opowiedzieć przez parę minut o tym słowie lub z użyciem tego słowa.

Później twórcy Tosmasters stworzyli Podręczniki Kompetentnego Mówcy, jest ich dziesięć. Każdy podręcznik jest przygotowany tak, aby małymi krokami osiągać wielkie cele.. Od opowiadania historii, poprzez wznoszenie toastów, mowy przed zarządem, mowy konferencyjne czy też przemówienia telewizyjne.

Klubów zrzeszonych w tej międzynarodowej organizacji jest 15 900. Celem Toastmasters jest szerzenie umiejętności przemawiania i przewodzenia (speaking & leadership). Odbywa się to w atmosferze wzajemnego wsparcia, w której każdy członek może rozwijać sztukę przemawiania i przewodzenia.

O Toastmasters dowiedziałem się od koleżanki, która od kilku miesięcy należy do klubu w Poznaniu. Poprosiłem ją, żeby podzieliła się z czytelnikami swoimi wrażeniami ze spotkań w klubie.

O tym, jaka atmosfera panuje podczas spotkań klubu Toastmasters, co to jest „Gorące Pytanie” i dlaczego warto przychodzić na spotkania, opowiada Aleksandra Kaczmarek. Ola aktywnie angażuje się w działalność klubu.

16487010_1877289162542301_5212033087054758328_o

Czy do klubu Toastmasters trzeba się zapisać, czy można po prostu przyjść na spotkanie?

Do klubu oczywiście można się zapisać, a nawet trzeba – dla zyskania nowych przyjaciół, przełamania lęku przed publicznymi wystąpieniami, nauki przemawiania i wielu, wielu innych korzyści. Ale najpierw można kilkukrotnie przyjść na spotkania jako gość i wolny słuchacz, a nawet aktywnie w nich uczestniczyć, biorąc udział w Konkursie Gorących Pytań, do którego zgłaszają się ochotnicy. Toastmasterzy zawsze serdecznie witają swoich gości i opiekują się nimi podczas spotkań.

Powiedziałaś, do którego zgłaszają się ochotnicy, czyli jeśli ktoś przyjdzie na takie spotkanie po raz pierwszy, nie musi się stresować, że zostanie niespodziewanie wywołany na scenę. A powiedz proszę, na czym polega konkurs „Gorących Pytań”?

Konkurs ten to część spotkania, w której każdy ochotnik może wygłosić krótką mowę improwizowaną (w czasie od 1 do 2,5 minut), odpowiadając na pytanie zadane przez Mistrza Gorących Pytań. Wyjątkowość tego zadania polega na tym, że pytanie słyszy się dopiero… po wejściu na scenę. Wydaje się to bardzo stresujące, ale pytania są oryginalne i zabawne, a udzielenie odpowiedzi wcale nie okazuje się takie trudne. Konkurencja ta doskonale pomaga przełamać lęk związany z wypowiadaniem się bez uprzedniego przygotowania, udzielając odpowiedzi ad hoc.

Jak często odbywają się spotkania i ile czasu trwają?

Widzimy się raz w tygodniu, dwugodzinne spotkanie jest zaplanowane co do minuty, realizowanie planu i zarządzanie czasem to umiejętności, które również kształcimy w Toastmasters. W Poznaniu działa kilka klubów o różnych „specjalnościach” – nasz klub wtorkowy oraz klub środowy skupiają pasjonatów i uczniów wystąpień, tworząc multizawodową i multikulturową grupę, klub poniedziałkowy to toastmasterzy, którzy na spotkaniach przemawiają po…  angielsku. W miniony czwartek swoje spotkanie demo odbył nowo powołany Toastmasters Business Club. W niedziele spotykają się toastmasterowi pasjonaci zagadnień politycznych i ekonomicznych, czyli Kontestmasters. Jak widać, jest nas wielu i łączy nas wspólna pasja – kształcenia umiejętności wystąpień z możliwością łączenia własnych zainteresowań, doświadczeń, a nawet poglądów…

Na czym polega nauka wystąpień publicznych? Czy możesz opisać, jak wygląda takie szkolenie, szczególnie, gdy ktoś przychodzi po raz pierwszy.

Jak już pokrótce wspomniałam, każde spotkanie jest zaplanowane na dwie godziny, składa się z dwóch części. W pierwszej z nich można usłyszeć 3 lub 4 mowy przygotowane w ramach realizacji kolejnych projektów na edukacyjnej ścieżce wystąpień publicznych. W tej części odbywa się również Konkurs Gorących Pytań, w którym może wystąpić każdy – nawet osoby niezapisane do klubu. Po kolejnych wystąpieniach każdy z uczestników spotkania może na specjalnej karcie przeznaczonej dla mówcy napisać krótką ewaluację jego mowy – wyszczególnić to, co było szczególnie dobre, i to, co wymaga jeszcze doszlifowania. Druga część spotkania – oddzielona przerwą na relaks, przekazanie mówcom swoich ewaluacji, dopytanie o szczegóły dotyczące wystąpień, a często pałaszowanie smakołyków, które przygotowują nasi utalentowani klubowicze, jest poświęcona ewaluacji. To bardzo istotny etap – w niej bowiem każdy mówca może usłyszeć szczegółową ocenę wystąpienia od wybranego uprzednio ewaluatora, który przemawia do wszystkich. Taka osoba z wielką uwagą i przychylnością analizuje realizację celów projektu i wszystko, co się na scenie podczas mowy działo. Fenomenem tej części wieczoru toastmasters jest to, że dzięki ewaluacjom uczy się każdy z nas – zdobywamy cenną wiedzę o wystąpieniach, nawet nie goszcząc tego wieczoru na scenie. W drugiej części spotkania ogłaszamy też zwycięzców konkursów Gorących Pytań i Słowa Dnia – konkurs polegający na jak najczęstszym uzasadnionym użyciu ciekawego i rzadko spotykanego słowa wybranego specjalnie na dane spotkanie, i wręczamy im słodkie nagrody. Spotkanie kończy chwila rozmowy z przybyłymi gośćmi, ogłoszenia toastmasterialne, bo Toastmasters to również konferencje, specjalne międzyklubowe konkursy oraz klubowe integracje. Podczas każdego spotkania są wyznaczone osoby pełniące funkcje w ramach realizacji ścieżki liderskiej – m.in. prowadzący spotkanie, ewaluatorzy, gramatyk, chronometrażysta. Wszystkie role pomagają w kształceniu własnych umiejętności, wspierają występujących na scenie, dając poczucie, że uczymy się w atmosferze pomagania i wzajemnej sympatii.

Czy członkostwo w klubie jest płatne?

Członkostwo jest płatne, składka wynosi 220 złotych na półrocze i jest wykorzystywana na potrzeby organizacji spotkań i specjalnych eventów, można więc powiedzieć, że zainwestowane pieniądze wracają do nas kilkukrotnie – korzystamy z wszelkich materiałów i niezbędnych pomocy, bierzemy udział w bogatych merytorycznie szkoleniach i warsztatach, kształcąc wiele umiejętności, i jeszcze spędzamy wieczór w gronie fantastycznych ludzi. Chyba warto za jedyne 36 zł miesięcznie.

Czy ucząc się przemawiać korzystacie również z podręczników, i czy są różne etapy, poziomy zaawansowania w szkoleniu?

Każdy zapisujący się do klubu toastmaster rozpoczyna swoją edukację od realizowania projektów zawartych w dwóch podręcznikach – kształcenia w zakresie wystąpień publicznych – przygotowanie mów o rosnących stopniu trudności i złożoności celów, oraz umiejętności liderskich – poprzez pełnienie różnych funkcji w klubie, strukturach Toastmasters w regionie, Polsce, a nawet Europie, a także podczas spotkań. Po zakończeniu edukacji podstawowej mamy możliwość realizacji wielu specjalizacji na każdej ze ścieżek. Podręczniki są wsparciem i źródłem niezbędnych informacji, jednak najlepszym wsparciem i źródłem wiedzy są… inni klubowicze. Każdy nowy członek ma swojego mentora – opiekuna, który towarzyszy mu na początku drogi rozwoju i służy pomocą w każdym z działań. Istotą Toastmasters jest rozwój własny z nieustannym wsparciem innych – tu wszyscy pomagamy sobie wzajem stać się mówcami i liderami.

Co Twoim zdaniem sprawia największą trudność w wystąpieniach publicznych?

Zdecydowanie to, dzięki czemu konieczność wystąpienia publicznego plasuje się już na drugim miejscu, zaraz po śmierci, na liście największych lęków ludzi – stres i strach przed „wystawieniem się” na ocenę innych. Każdy z nas ma do opowiedzenia ciekawą historię, bo każdy z nas ma doświadczenia i wspomnienia budowane przez życie, uczy się czegoś i czymś interesuje. Jedyne, co nas blokuje, to lęk przed oceną innych. A my w Toastmasters pokazujemy, że nie trzeba się tego bać. Że można nauczyć się opanować wyimaginowane strachy, bo przecież nikt nas na tej scenie nie pożre. Każdy natomiast z wdzięcznością przyjmie naszą historię i wzbogaci nią swoje doświadczenie. A toastmaster jeszcze przy okazji da ewaluację, dzięki czemu wzrośnie poziom naszych umiejętności krasomówczych i poczujemy się docenieni w tym, co zrobiliśmy dobrze.

Czy utrzymujecie kontakty z innymi klubami Toastmasters?

Tak, nasze kontakty są podtrzymywane przez specjalne, wspólne spotkania, gościnne występy w innych klubach, konferencje i międzyklubowe konkursy na poziomie nawet międzynarodowym. Wielu toastmasterów to członkowie kilku klubów łączący swoje zainteresowania – np. pasjonaci ekonomii i polityki chcący kształcić swój angielski mają zarezerwowane niedziele i poniedziałki na spotkania w dwóch klubach Toastmasters.

Czy po szkoleniu spotykacie się jeszcze gdzieś na kawie, są jakieś wspólne wyjścia?

Po każdym spotkaniu jest przewidziane after party – to czas na wspólną integrację, dokończenie rozmów o wystąpieniach wieczoru, często też to czas, w którym powstają niekonwencjonalne pomysły na wsparcie i uatrakcyjnienie naszej działalności w klubie. Poza cotygodniowym afterem –  który oczywiście nie jest obowiązkowy – mamy też wyjścia integracyjne – w marcu były to kręgle – i wyjazdy na konferencje, które i kształcą, i integrują nas jako toastmasterową społeczność.

Gdzie znajduje się klub w Poznaniu? W jakie dni i o jakiej godzinie odbywają się spotkania?

Żeby przekonać się, że u nas jest naprawdę tak wspaniale, zapraszam wszystkich w każdy wtorek na godz. 19 do budynku WSB przy ulicy Ratajczaka 5/7 w Poznaniu. Gości witamy z wielką radością. A po spotkaniu zapraszamy na afterparty do naszej zaprzyjaźnionej Karafki. Jak wyglądamy my i nasze spotkania można zobaczyć na naszej oficjalnej stronie na Facebooku: POZnaj Toastmasters.

Bardzo Ci dziękuję za rozmowę.

Mam nadzieję, że to, co powiedziała Ola, zachęci Was, żeby przyjść na spotkanie do klubu, a później się zapisać. Jak widzicie w Toastmasters można się nauczyć nie tylko przemawiać, ale także nabywać zdolności liderskie i umiejętności zarządzania czasem.

Ola wspomniała też, że w miniony czwartek, a więc 23 marca miało miejsce inauguracyjne spotkanie Toastmasters Business Club. To pierwszy biznesowy klub w Poznaniu należący do organizacji Toastmasters. Kolejne spotkanie klubu już 30 marca. Spotkania Business Clubu będą się odbywały na Morawskiego 12 w siedzibie STX Next w Poznaniu.

Przydatne linki:

Strona poznańskiego klubu na Facebooku

Wyszukiwarka klubów Toastmasters

Toastmasters w Polsce

Toastmasters na świecie