fot.:wikipedia.org/CC

Ułatwienia dla przedsiębiorców wg ministra Morawieckiego, śmiać się czy płakać

Nie mogłem uwierzyć własnym oczom, czytając dzisiejszą Rzeczpospolitą. Nowy Minister finansów Mateusz Morawiecki ma nowy plan, i nie jest to bynajmniej plan, który zakłada pomoc polskim startupom. Tym razem chodzi o utrudnienie Polakom założenia firmy w Polsce.

Nie ma w tym żadnej przesady.

Według projektu Ministerstwa Finansów przedsiębiorca, który chce założyć firmę, nie może mieć zaległości podatkowych powyżej 20 000 i również firmy, w których działalność był zaangażowany muszą być w porządku.

Ale to jeszcze nic. Jeśli założycie firmę z kumplem i okaże się, że miał on problemy z podatkami, to macie pecha.

Skarbówka zacznie dochodzić przyczyny tych problemów, czy były to kłopoty z płynnością czy może oszustwa. A łatwo sobie wyobrazić, jak długo będzie trwało dochodzenie do prawdy.

Dotychczas miałem dobre zdanie o ministrze Morawieckim, wygląda jednak na to, że się pomyliłem. Obiecywał ułatwienia dla przedsiębiorców, tymczasem jeśli te przepisy wejdą w życie, założenie firmy zamiast jednego dnia może potrwać kilkanaście tygodni.

A to jeszcze nie wszystko. Jeśli nie będziesz miał fizycznego biura, a działalność będziesz prowadził przy pomocy biura wirtualnego, to już jesteś podejrzany. A na podejrzanych zostanie nałożona kaucja od 20 000 do 200 000 zł.

Widać, że  władza ma do przedsiębiorców podejście takie, jak to było kiedyś za PRL-u, że każdy kto zakłada firmę to matacz i złodziej. I nie ma tu znaczenia, że akurat teraz rządzi PIS, za poprzednich rządów było dokładnie tak samo. Takie jest niestety w Polsce podejście do tych, którzy próbują brać sprawy we własne ręce i coś w życiu osiągnąć.

Nie chcę tutaj szerzyć paniki, być może projekt w ogóle nie wejdzie w życie, jednak lepiej być czujnym i sprawę nagłaśniać, bo może przez to przyczynimy się do tego, że ten plan trafi do kosza.

A w razie czego zawsze można legalnie i zgodnie z prawem założyć firmę za granicą.

Więcej przeczytacie na RP.pl.

Similar Posts