Środa Wielkopolska – Miasto ludzi aktywnych

W tym roku mija 15 lat od momentu, kiedy przeprowadziłem się do Środy Wielkopolskiej, polubiłem to miasto, chociaż z początku zamiana Poznania na Środę wydawała mi się małym koszmarem, przyzwyczaiłem się jednak, zresztą połowę mojego czasu nadal spędzam w Poznaniu. Środa reklamuje się jako miasto ludzi aktywnych i niskich podatków, co mi pasuje i pasuje też do profilu bloga, dlatego z okazji tej małej rocznicy 15 mgnień Środy oczami poznaniaka.

IMG_1193Na początek Jezioro Średzkie. Zmieniło się tu przez te 15 lat, co oczywiste, szczególnie latem to miejsce tętni życiem, jest kąpielisko, można wypożyczyć rowery wodne czy popływać na bananie. Ale i w ciągu całego roku nie ma nudy, imprezy plenerowe, zawody, atrakcje dla dzieci, sporo dzieje się dzięki restauracji Max marina, która znajduje się przy plaży. A z tego co wiem władze maja kolejne pomysły, żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce.

IMG_1244Drogi rowerowe, coraz więcej ich w Środzie, co cieszy, szkoda, że sam ostatnio mało jeżdżę rowerem, muszę to zmienić. A jak komuś popsuje się rower w czasie jazdy to może skorzystać ze stacji rowerowej.

IMG_1283W Środzie nie ma wysokiej klasy zabytków, jest jednak jedna perełka – gotycka kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W średniowieczu Środa (wtedy jeszcze nie Wielkopolska) była znaczącym miastem, odbywały się tu Sejmiki Średzkie, czyli zjazdy szlachty, i to właśnie w kolegiacie i na jej dziedzińcu debatowano nad sprawami Rzeczpospolitej.

IMG_1288Drugi zabytek to neogotycki kościół parafii Najświętszego Serca Jezusa, Średzianie mówią na niego „mały kościół”, to też moja parafia, choć tak naprawdę wciąż należę do parafii Jana Kantego w Poznaniu.

IMG_1237Komunikacja miejska – taki prezent sprawiły władze Środy mieszkańcom od lipca 2015. Komunikacja jest darmowa, co też świadczy, że Środa jest dość bogata. Czy będzie darmowa na zawsze? Nie wiadomo. Korzystam, jak najbardziej, głównie jeżdżę na dworzec. Gdyby jeszcze lepiej zsynchronizowali rozkład z rozkładem PKP. Ale pewnym usprawiedliwieniem jest to, że kolej co dwa miesiące zmienia swój rozkład.

IMG_1347Rynek, kiedy przyjechałem do Środy, jeszcze zanim tu zamieszkałem, to pamiętam, że poszliśmy do Leona przy rynku. To był chyba Drink bar. Leona już nie ma a rynek tez się zmienił, został odnowiony. Brakuje mi tu latem ogródków piwnych, które kiedys były, teraz z tego co wiem, to się nikomu nie opłaca. Na rynku pod nr 1 mieszkał Arthur Greiser, namiestnik kraju Warty, zbrodniarz wojenny urodził się w Środzie Wielkopolskiej, taka ciekawostka.

P1110298Planty średzkie zostały założone dzięki staraniom ks. Teofila Kegla na dużym odcinku dawnych murów miejskich, wałów i fosy. Tutaj często chodziłem z dzieckiem na plac zabaw.

P1110317Średzka kolej wąskotorowa to wobec braku zabytków moim zdaniem oprócz jeziora może być największą atrakcją turystyczną miasta. Gdy przed piętnastu laty wprowadziłem się do Środy kolejka kursowała jeszcze regularnie na trasie Środa Wlkp.-Zaniemyśl, później już tylko w weekendy w okresie letnim i w ramach różnych imprez. Sam jechałem kolejką chyba dwa razy turystycznie. Obecnie parowóz jest w naprawie i kursy są zawieszone. Władze powiatu podjęły się sfinansowania naprawy parowozu i jest nadzieja, że w połowie 2016 roku kolejka wyruszy. Duże starania na rzecz utrzymania Średzkiej Kolei czyni Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”, dobrze, że wspierają ich w tym władze powiatu.

P1110307Obszar chronionego krajobrazu „Bagna średzkie” to teren częściowo już poza granicami miasta. Najlepsze dojście w tej rejon jest od ulicy Kościuszki. Występuje tu sporo rzadkich gatunków ptaków. Są tablice informacyjne, ławeczki, dobra opcja na dłuższy spacer albo rower.

IMG_1307Park Łazienki. Przez ten park spacerowałem często nad jezioro, tutaj też sporo się zmieniło na plus. Od pewnego czasu w parku Łazienki odbywają się koncerty.

Moja znajoma średzianka powiedziała mi, że w Środzie nic się nie dzieje, nie ma żadnych koncertów a we Wrześni to są porządne imprezy.

To mnie zdziwiło, przez 15 lat mojego pobytu w Środzie byłem tu na bardzo wielu koncertach, grali wszyscy, cała czołówka polskiego rocka. Podczas gdy we wspomnianej Wrześni ostatnio występuje głównie muzyczny szrot typu Modern Talking i to raz w roku w weekend majowy.

Tymczasem w Środzie mamy w ciągu roku aż cztery wydarzenia, których zwieńczeniem zazwyczaj jest koncert gwiazdy lub nawet kilka gwiazd występowało podczas jednej takiej imprezy.

W czerwcu są to Sejmiki Średzkie, potem w sierpniu mamy imprezę z okazji Rocznicy Bitwy Warszawskiej, są też Dożynki Średzkie i Dni Powiatu Średzkiego.

Wymienię tylko niektóre zespoły, które zagrały w Środzie: Kult, Lady Pank, Bajm (wspaniały, zdecydowanie najlepszy koncert), Big Cyc (również świetny ponad dwu godzinny koncert), Perfect, T.Love, Myslovitz, Wilki, Pawel Kukiz i Piersi, Piasek, Dżem, Ania Wyszkoni, Małgorzata Ostrowska, Maciej Maleńczuk, Budka Suflera, Ania Dąbrowska, Edyta Bartosiewicz i wielu, wielu innych, których długo można by jeszcze wymieniać.

Całkiem więc sporo jak na miasto, „w którym nic się nie dzieje”.

P1110301A dawniej koncerty odbywały się na stadionie KS Polonii Środa Wielkopolska. Drużyna piłki nożnej Polonii gra w III lidze.

P1110322Pomnik Jana Henryka Dąbrowskiego, jest to jedyny pomnik twórcy Legionów w Polsce. Przy nim wieża cisnień a obok Szkoła Podstawowa nr 2. Spod dwójki niegdyś często wyruszaliśmy na rajdy ze średzkim PTTK, dzisiaj już brakuje czasu.

P1110316Cukrownia. Zbliżając się do Środy Wlkp. z daleka widać charakterystyczny budynek cukrowni. Średzka cukrownia istnieje już ponad sto lat. To dla niej wybudowano kolejkę wąskotorową kursującą niegdyś z Poznania Kobylegopola przez Środę do Zaniemyśla. W 1995 roku 47% udziałów cukrowni przejął niemiecki koncern Pfeifer & Langen, tworząc spółkę „Cukrownia Środa sp. zo.o.” to umożliwiło gruntowną modernizacje zakładu. Wiedzą jak osłodzić nam życie.

IMG_1348Kupiec średzki. Nowoczesne centrum handlowe w centrum miasta, ma cztery kondygnacje, ruchome schody, znajduje się tu kilka znanych marek, mi.in. Empik, Piotr i Paweł czy RTV Euro AGD. Kupiec powstawał już za mojego pobytu w Środzie, bodajże w roku 2005 lub 2006 i wkomponował się w panoramę miasta. Dobrze, że taki obiekt jest.

sredzki-kwartalnik

Na koniec Średzki Kwartalnik Kulturalny. Jest to doskonałe pismo o regionie i jego mieszkańcach, a jego wydawca Średzkie Towarzystwo Kulturalne otrzymało certyfikat „Najlepsze w Polsce” za promowanie twórczych dokonań mieszkańców regionu średzkiego oraz działalności wydawniczej przybliżającej mieszkańcom wiedzę o mieście i regionie. Mam wszystkie numery kwartalnika a do jednego z numerów napisałem nawet artykuł.

To moja piętnastka, kolejność całkowicie przypadkowa.

Musze powiedzieć, że przez piętnaście lat pobytu polubiłem Środę Wielkopolską, mam tu wielu znajomych. Niewątpliwie sporo się tu zmienia, władze inwestują w miasto, pięknieją ulice, parki, powstają ścieżki rowerowe, odbywa się sporo imprez, koncertów, również zawodów sportowych. Jest kino „Baszta”, które zostało przed kilku laty gruntownie wyremontowane.

Środa Wlkp. może więc z czystym sumieniem reklamować się jako miasto ludzi aktywnych.

Similar Posts