Rusza program Super Sprzedawca na Allegro, dla małych sklepów to zła wiadomość

10 sierpnia 2017 r. rusza nowy program „Super Sprzedawca” na Allegro, który zastąpi dotychczasowy „Standard Allegro”. Oferty sprzedawców, którzy spełnią wymagania i dołączą do programu, zostaną wyróżnione monetami, które klienci będą mogli wymieniać na kupony rabatowe.

Korzyści z programu będą mieli kupujący oraz sprzedawcy, ale tylko ci, którzy działają na dużą skalę

Nowy program, w przeciwieństwie do „Standardu Allegro” przyniesie korzyści kupującym, co jest niewątpliwie dużym plusem. W programie „Standard Allegro” korzyści mieli jedynie sprzedawcy, którzy za wyróżnienia ofert otrzymywali zniżki.

Niestety program „Super Sprzedawca” promuje wyłącznie dużych sprzedawców. Małe sklepy, które działają na mniejszą skalę, nawet jeśli zakwalifikują się do programu będą w dużo gorszej sytuacji, gdyż monety będą przyznawane w zależności od wysokości obrotów.

Za każdą pozytywną weryfikację lub przedłużenie statusu „Super Sprzedawcy” o kolejne 30 dni, sprzedający otrzyma pulę wirtualnych monet. Otrzymasz 40 monet za każde rozpoczęte 5 tys. zł obrotu z poprzednich 30 dni, pomniejszony o wartość transakcji, do których zwrócono prowizję w tym czasie. Jeśli pula monet się wyczerpie kupujący będzie mógł je dokupić.

Również wysokie wymagania, co do jakości obsługi „Super Sprzedawcy”, które trzeba spełnić, żeby dołączyć do programu są niekorzystne dla mniejszych sklepów. Mniejszy sprzedawca ma też mniej komentarzy, a kryteria, które należy spełnić są tak wyśrubowane, że wystarczy, żeby na 100 ocen kilku kupujących obniżyło sprzedającemu ocenę za poszczególne elementy obsługi, tylko o jedną gwiazdkę, i już można się pożegnać ze statusem „Super Sprzedawcy”.
A trudno mieć pretensje do kupującego, że przyzna o jedną gwiazdkę mniej, on uważa, że 4 gwiazdki to bardzo wysoka ocena. Niestety dla Allegro 4 gwiazdki to już nie jest dobra ocena. A właśnie najtrudniej jest spełnić warunki „Super Sprzedawcy” w temacie obsługi kupujących.

I niewiele da się z tym zrobić. Aby mieć pewność, że np. za koszt wysyłki otrzymasz 5 gwiazdek, musisz ustawić darmową wysyłkę. W przeciwnym razie nawet jak zaoferujesz wysyłkę, powiedzmy za 5 zł, to i tak kupujący może Ci obniżyć ocenę. A mały sprzedawca nie jest praktycznie w stanie znacząco obniżyć kosztów wysyłki. Poza tym kupujący może uznać, że 5 gwiazdek należy się tylko za jakieś wybitne potraktowanie klienta, np. jak otrzyma jakiś gratis.

Będzie też wprowadzona indywidualna weryfikacja obsługi klienta, a więc treści odpowiedzi na oceny, czy zgłoszeń od kupujących.

Liczba monet, które otrzyma kupujący, zależeć będzie od ceny przedmiotu, maksymalnie będzie można otrzymać 20 monet.

29,99 zł – 39,98 zł – 1 moneta
39,99 zł – 49,98 zł – 2 monety
49,99 zł – 59,98 zł – 4 monety
59,99 zł – 99,98 zł – 6 monet
99,99 zł -199,98 zł – 8 monet
199,99 zł – 299,98 zł – 10 monet
299,99 zł – 799,98 – 12 monet
799,99 zł – 999,98 – 15 monet
999,99 zł + – 20 monet

Oferty „Super Sprzedawców” będą też wyświetlane wyżej w wynikach wyszukiwania uwzględniających parametr trafności.

Jak więc widać małe sklepy, szczególnie te, które nie zakwalifikują się do programu „Super Sprzedawca”, na pewno zanotują spadek sprzedaży. Klienci, zwłaszcza Ci, którzy często kupują na Allegro z pewnością zainteresują się tematem rabatów, i będą wybierać oferty „oznaczone monetami”.

Dla jasności, sam sprzedaję na Allegro i na ten moment spełniam warunki Super Sprzedawcy, jak będzie 10 sierpnia – zobaczymy. Ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że choćbyś zapewniał perfekcyjną obsługę klienta, to zawsze kupujący może Ci obniżyć ocenę ze sprzedaży. U mnie wysyłka towaru następuje w większości przypadków jeszcze tego samego dnia, gdy zamówienie jest opłacone do godz 14.00. I teraz taki przykład, zamówienie złożone przed 14.00, wysyłka w przeciągu godziny od złożenia zamówienia, a kupujący przyznaje tylko 4 gwiazdki za czas wysyłki.

To są co prawda sytuacje rzadkie, ale się zdarzają, i mogą zaważyć na tym, że nie spełnisz warunków programu. W przypadku dużych graczy, którzy otrzymują olbrzymią liczbę komentarzy, spełnienie warunków będzie łatwiejsze, a na dodatek otrzymają oni więcej monet za obroty.

Moja rada jest więc taka: Nigdy, nigdy, przenigdy nie opieraj swojego biznesu tylko na sprzedaży poprzez serwis Allegro, bo kłopoty gwarantowane.

Wszystkie informacje na temat programu „Super Sprzedawca” znajdziecie tutaj.

Podobne artykuły:

Wszystko co powinieneś wiedzieć, żeby skutecznie sprzedawać na Allegro

Rewolucja na Allegro. Już się nie wyróżnisz

Zmiany w systemie komentarzy na Allegro

Znika Allegro Polecony InPost, będzie MiniPaczka

 

 

 

 

Similar Posts