Nowe kasy fiskalne od początku 2018 roku

Dobra zmiana czy rozpaczliwe szukanie pieniędzy na program 500 plus

Czeka nas kolejna rewolucja związana z kasami fiskalnymi. Od 2018 roku sprzedawcy będą musieli wymienić swoje kasy fiskalne, na takie, które posiadają możliwość połączenia z Internetem. Prawdopodobnie przedsiębiorcy będą mieli rok na wymianę kasy.

Projekt zmian został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju. Dane z paragonu wysyłane będą bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów, do Centralnego Rejestru Paragonów. Wszystkie transakcje będą rejestrowane w formie elektronicznej, sprzedawcy nadal będą mogli jednak wystawiać klientom paragony papierowe.

Jak przekonują zwolennicy nowego systemu, dostęp skarbówki do wszystkich zawieranych transakcji ma przekierować kontrole tam, gdzie są one faktycznie uzasadnione, ma to zarazem dociążyć uczciwych przedsiębiorców. Ma to też zwiekszyć wpływy do budżetu.

Ja w to wątpię, obecny system jest wystarczająco stabilny i tworzenie centralnego rejestru paragonów nic tu raczej nie zmieni. Moim zdaniem jest to rozpaczliwe szukanie pieniędzy na program 500 plus.

Oznacza to niemały wydatek dla przedsiębiorców. Duże firmy pewnie nawet tego nie zauważą, dla nich wydatek 1500-2000 zł to są grosze. Ale już na przykład dla małego sklepiku osiedlowego 1500 zł to może być nie taki mały wydatek, do tego dojdzie jeszcze comiesięczny koszt dostępu do Internetu. Poza tym małe punkty handlowe w małych miejscowościach mogą mieć problemy z zapewnieniem stabilnego łącza internetowego. Urzędu Skarbowego rzecz jasna te problemy nie będą interesowały.

Zakup nowego urządzenia będzie szczególnie bolesny dla kogoś, kto właśnie nabył kasę fiskalną bez modułu dostępu do Internet i za kilka miesięcy będzie musiał nabyć nową.

Projekt jest obecnie konsultowany, z treścią projektu można zapoznać się tutaj.

Przypominam, że ten, kto sprzedaje towary lub świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej musi wystawiać paragony fiskalne. Obowiązuje limit obrotów zwalniający z obowiązku posiadania kasy – w tym momencie jest to 20 tys. zł rocznie. Niektóre branże są wyłączone z tego zwolnienia.

Zachęcam też do przeczytania wcześniejszego artykułu na temat różnic między kasą a drukarką fisklaną.

Jeśli właśnie stoicie przed koniecznością zakupu urządzenia fiskalnego to koniecznie pytajcie o urządzenia, które będą spełniały wymogi nowych przepisów.

Similar Posts